Nyss lagt in detta golv, men varför kommer dessa vita rispor eller vad det nu är?!!! *panik*
Risporna ligger ytligt (verkar ej ligga i själva golvet), vet inte om det bara är färg, provat gnugga bort men funkar ej!

Jag har inte gjort något alls på dessa områden (2 områden), ena området verkar rispan ha försvunnit då jag gnuggade där med rent vatten, men funkar inte här. Har inte dragit något, har inte tappat något. Har bara städat igenom nu när det skulle vara klart golvet.

Golvet är vinyl (alloc pure toulon ek), inget billigt golv heller, ska vara ett riktigt tåligt golv!
Kan jag göra något själv, eller har jag rätt att gå med detta till butiken? För jag kan inte komma på vad jag själv skulle ha gjort för att orsaka detta :(

Om golvet inte ens tål en städning så vete fanken vad jag har köpt!!! Sorry blir lite orolig :(

Tillägg: Det är alltså vita strecket som går tvärs över, ej delningen av plankan, ljuset la sig lite konstigt där.
 
  • Nylagt grått vinylgolv med märkbara vita rispor tvärs över ett av plankorna.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
S
Fabrikat på golvet ?
 
B Beckett skrev:
alloc pure toulon ek
 
  • Gilla
karlbrutal
  • Laddar…
Har Berry alloc också och mitt är grymt repkänsligt trots att jag valde den för offentlig miljö.
 
L Lutte skrev:
Har Berry alloc också och mitt är grymt repkänsligt trots att jag valde den för offentlig miljö.
Ja det vad det vi fick höra att golvet skulle klara det mesta. Hmmm kan inte alls komma på varför dessa streck kommer. Som tur är så verkar dessa gå väldigt ytligt, men hur får man bort dem :( Vill ju inte börja dra upp alla plankor igen och byta dem.
 
Det kan ju vara vad som helst som åstadkommer en liten repa.
Och är det som Lutte skriver
L Lutte skrev:
Har Berry alloc också och mitt är grymt repkänsligt trots att jag valde den för offentlig miljö.
Så räcker det nog att man går över golvet, och en liten stenflisa har fastnat i skon, man har dragit fram en stol, eller flyttat på en väska när man kommit hem från inköpsrundan.
 
Redigerat:
KnockOnWood KnockOnWood skrev:
Det kan ju vara vad som helst som åstadkommer en liten repa.
Och är det som Lutte skriver

Så räcker det nog att man går över golvet, och en liten stenflisa har fastnat i skon, man har dragit fram en stol, eller flyttat på en väska när man kommit hem från inköpsrundan.
Ja om det är så illa så var det falsk marknadsföring, jag var tydlig med mina krav och de utlovade just det jag ville ha (slitstarkt och icke halt golv). Det har kommit någon till rispa och jag har knappast våga tillbringa tid där inne. Jag är inte glad kan jag säga. Personen som har hand om detta är såklart på semester till nästa vecka, men jag fick höra att denna person inte ska vara lätt att göra med. Så det är inte jag heller alla gånger, jag kan sätta hårt mot hårt. Ska ringa konsumentombudsmannen i veckan och kolla mina rättigheter, om jag alls har några. Detta kändes inte kul :( Hade sett fram emot ett nytt rum, men i denna takt kommer golvet se hemskt ut inom 6 månader. Och jag ska väl inte behöva täcka hela golvet med mattor heller. Kan absolut ta slitage med tiden, men inte så fort du lagt in golvet och knappast gjort nått, jag har bara gått med inneskor/eller utan skor, inte dragit möbler rent på golvet, det bordet jag drog in drog jag på mjukt underlag. Nä inget jag kommer acceptera iaf.
 
Ni som var missnöjda med Berry Alloc. Hur blev det med tiden? Ännu fler repor?


QUOTE="Beckett, post: 2930626, member: 98650"]Ja om det är så illa så var det falsk marknadsföring, jag var tydlig med mina krav och de utlovade just det jag ville ha (slitstarkt och icke halt golv). Det har kommit någon till rispa och jag har knappast våga tillbringa tid där inne. Jag är inte glad kan jag säga. Personen som har hand om detta är såklart på semester till nästa vecka, men jag fick höra att denna person inte ska vara lätt att göra med. Så det är inte jag heller alla gånger, jag kan sätta hårt mot hårt. Ska ringa konsumentombudsmannen i veckan och kolla mina rättigheter, om jag alls har några. Detta kändes inte kul :( Hade sett fram emot ett nytt rum, men i denna takt kommer golvet se hemskt ut inom 6 månader. Och jag ska väl inte behöva täcka hela golvet med mattor heller. Kan absolut ta slitage med tiden, men inte så fort du lagt in golvet och knappast gjort nått, jag har bara gått med inneskor/eller utan skor, inte dragit möbler rent på golvet, det bordet jag drog in drog jag på mjukt underlag. Nä inget jag kommer acceptera iaf.[/QUOTE]
 
Jag har tyvärr inte utsatt golvet för normalt slitage, då jag skyddar golvet med mattor. Men jo nog har det blivit några fler repor, inte så att det syns så lätt, men hade jag tömt rummet och belyst rummet så hade jag nog sett desto fler.

Jag fick rätt när jag drog in konsumentombudsmannen, då jag inte kunde lämna tillbaka golvet så fick jag iaf hälften av summan tillbaka. En liten tröst...

L Louise1986 skrev:
Ni som var missnöjda med Berry Alloc. Hur blev det med tiden? Ännu fler repor?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.