4 011 läst ·
34 svar
4k läst
34 svar
Vad är detta? Bredband?
Ett tips är att då ta bort bakre väggen på tv bänken så får man allt inne i bänken. Man tar ju inte bort ett eluttag för att soffan ska närmare väggen utan ser att det kan ju vara bra att ha senare när man vill ha annan möblering så att TV och soffa byter plats. Är det lättborrade väggar går det ju att fälla in en dosa vilket är konstigt att det inte är gjort om det nu är rör i väggen eller är kabeln bara inspacklad?
I-landsproblem…Häng TVn på väggen och helt plötsligt vill du dra ännu mer kablar i väggen för att slippa se kablarna. Ok, det finns ju Wifi också men det kan bara lite problematiskt med ”FiberTV.
Nu är det nog redan klippt men man klipper bara kablar men vet var de går. Sen så kan man ju försöka peta in kablar på så sett att man i en framtid kanske kan peta fram dom. Dragna kablar är infrastruktur, att ordna ny infrastruktur tar resurser. Var försiktig med resurserna.
Yes men ny redde vi ut vart den gick och eftersom man har wifi idag har vi inte något behov av den så nu är den klippt. Det börj ju dock gå att peta fram den igen och skala av den för att ååföra en ny kontakt i framtiden
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Vad kan detta vara klibbiga fläckar i taket
Hemma hos -
Varför är det kopplat på detta sätt i en vridströmbrytare?
El -
Är detta en bärande pelare vid trappen?
Byggmaterial & Byggteknik -
Vad är detta för material/typ av skiva?
Byggmaterial & Byggteknik -
Vad är detta för installation i anslutning till platta?
Grund & Markarbeten