Halloj!
Har ett motorskydd som slår ifrån hela tiden som går till våran vattenpump.
Köpte en ny brytare då den förra började glappa mellan faserna. Denna höll i 6 månader men har börjat få samma problem igen.. är det vanligt att dom inte håller längre eller vad är på tok?
Har jag köpt billigt skräp bara?
Blir knäpp och vet inte hur jag ska lösa detta.
 
  • Svart tryckströmbrytare från Jula med priset 699 kr visas på en webbsida för pumptillbehör.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
P
Det är ju viktigt att motorskydd och elmotorn är rätt storlek för att passa ihop och även motorskydd kan likt dvärgbrytare till sist bli slitna och lösa ut lite för lätt och är då dags att byta ut..

Tryckströmbrytaren måste såklart klara tillräcklig last för att inte kontakterna blir överhettade /överbelastade

Sen kan ju pump eller elmotor vara slitna och kärva och gå för tungt och därför drar det mer ström än det skall göra

Sista tanken är om trycktanken inte funkar som den skall så pumpen slår av och på hela tiden och det är det som orskar onödig varmgårng och slitage.

Har kört tryckströmbrytare från jula i över 10 år så 6 månader låter som det är nåt av dom andra felen som är grundorsaken
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.