Det konstiga är att det aldrig hänt tidigare (då hade man sett det eftersom det är träreglar i källaren. Huset har ju klarat ett antal vårfloder. Men nu kan det helt plötsligt inte så emot, det var förvissa en blöt december, men varenda vår här är ju blöt.
 
O
Det finns helt klart en hel del frågetecken att utreda, innan man tar tag i att gräva... Jag har svårt att förstå hur en platonmatta som är nedgrävd ska slitas så mycket att det plötsligt börjar släppa in massa vatten....
Du har fått en del tips, kolla upp dessa ordentligt.... innan du börjar gräva, det blir billigare!

Förresten, när köpte du huset?
 
vi hade tillträde den sista november ifjol. köpte det tre månader tidigare. Har kollat allt som det tipsats om här. Tror man måste gräva för att se vad det är. Inte allt för dyrt, mer orolig för kostnaden om det är fuktskadat bakom ack-tankarna...
 
Har det inte frusit i markbädden och det av den anledningen står fullt med vatten i rör och dräneringen?
 
Om vi antar att det visar sig vara ett ersättningsbart dolt fel (ganska osäkert). Då har du som köpare rätt till ersättning i förhållnade till vad huset bedöms vara värt med detta fel nu känt, jämfört med vad du betalade.

En sådan bedömmning är näst intill omöjlig, så därför ersätts man ofta efter va det kostar att åtgärda istället. Men då får man räkna åldersavdrag på sådant som skulle behöva bytas ut av åldersskäl senare i normala fall.

Men till kostnaderna för skadan måste man givetvis räkna in även utredningar för att lokalisera skadan, och en del följdskador. Risken är att säljaren kan hävda att en del av undersökningarna var onödiga (alla som inte lokaliserade ett fel), bevisbördan ligger på dig som köpare.
 
Det låter som sagts väldigt osäkert att felet skulle bero på platonmattan. Du skriver att dagvattenröret (och dräneringen?) leds till en stenkista en bit bort från huset. Kan det vara stopp i den? För hög grundvattennivå?

Beskrivningen av felet tyder på att vatten leds mot hörnet på utsidan och trycks upp bakom platonmattan. Platonmattan hjälper inte om huset står i vatten. Vatten skulle ex. kunna ledas ut i dräneringsrören och tryckas ut i marken, om det är stopp i stenkistan.
 
Det leds inte till nån stenkista, det leds ut på betesmark som sluttar (bortgång huset). Det är inte vatten i rören. På nåt sätt tar vattnet sig igenom Platonmattan.
 
Du är ganska envis ;)

Platonmattan är inte till för att ta hand om fritt rinnande vatten som jag har skrivit innan. Ditt problem är ju att du har en massa vatten som inte normalt ska rinna mot huset och det är det du ska reda ut.

Innan du kör in dig på ett felaktigt spår om att det är ett fel som någon annan ska betala och du försöker få det till att det är dolt fel och fel på platonmattan så försök att ta reda på varför regnvattnet leds mot huset.

Du vinner inte striden om att platonmattan är fel, oavsett om det skulle vara ett hål i den, för den är inte avsedd för det vatten du beskriver.

Allt skrivet i all välmening !
 
Redigerat:
  • Gilla
Workingclasshero
  • Laddar…
Om det nu skulle vara så, att Platonmattan plötsligt gått sönder och det därför kommer in vatten, så måste det ha hänt medan du ägde huset. Det minskar chansen att du skulle få nåt från förre ägaren.

Men en Platonmatta gör inte huset vattentätt. Man bygger inte båtar av Platonmatta. Det är inte Platonmattans fel att det kommer in vatten. Det är något annat. Och du har själv konstaterat att det inte varit något fel tidigare. Någonting har hänt medan du ägt huset.
 
Tänk på att platonmattan slutar strax ovanför sulans botten. Så står det så mycket vatten 1m upp på platonmattan så står det lika mycket vid sulan... Det är inte en kondom runt sulan och väggarna. Det är öppnet och en hög grundvattenivå kommer fylla insidan av mattan om dräneringen inte förmår att hålla undan det.
 
Hemmakatten
Det har inte skett några förändringar i naturen runtomkring huset? Tänker på om man avverkat skog som tidigare drack en massa vatten och som nu rinner mot huset. Något stort krondike eller annan vattenavrinning som ändrar riktning pga manuell påverkan? några andra stora arbeten (gräv, borr) i närheten? Något överhuvudtaget som kan ha förändrat grundvattennivåerna eller tillrinning? I nån annan tråd här på byggahus var det någon som fick sin gräsmatta förvandlad till träskmark pga att ett litet skogsområde togs ned.
 
Och om dagvattnet går ut på en betesäng, hur tar du då hand om dräneringsvattnet??

Om du inte har dagvattnet kopplat till ett riktigt avlopp så lär du väl mindre sannolikt ha dräneringen kopplat till ett. Och i år har vi haft mycket höga grundvattennivåer.
 
O
Det ser ut som att vattnet snarare kommer från grundsulan och sedan trängt upp... då har du ännu mindre glädje av platonmattan. .. som sagts tidigare i tråden kan det vara tjäle i marken? Och nu när det regnar så är marken frusen och kan inte ta hand om något vatten...
Innan du gräver kolla alla andra utvägar
För om du gräver och det inte är något fel på dränering eller platon så får du garanterat inga pengar från säljaren. ..
Ställ dig frågan vad som har orsakat det hela först och främst
Där efter när du vet om det är fel eller inte då kan du ta upp frågan om felet kan räknas som dolt.
Nu börjar du i fel ände... det viktigaste är hitta orsaken. .. om det sen visar sig vara ett fel som är att klassa som dolt då tar du det därifrån. ..
 
Redigerat:
Inga ändringar har gjorts runt omkring som har ändrat vattenmängden, grundvattennivån. Däremot var det ju en makalös varm och blöt december, det var extremt blött i marken. Det är bra lutning på marken från huset men 5-6 meter från det hörn där det nu runnit in så har man för 5-6 år sedan grävt en "kanal" för att vatten från gårdsplanen ska rinna förbi huset i stället för mot huset. OK att det inte är Platonmattan (dock ser man på bilden tidigare i tråden att vattnet kommer in ca 10 cm under marknivå, inte nere vid sulan). Om nu sulan står i vatten och därmed tar in vatten, vad gör man då?
 
Då handlar det antagligen om skicket på dräneringen.
Igensatt av växtrötter?
Placerad rätt i f.h.t sulan?
Igenslammad i.e finns det markduk + makadam runt dräneringen?
Finns det det någon samlingsbrunn där du kan se om det kommer avrinning från dräneringen?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.