Hej alla smarta,
Jag provar att ställa min fråga i detta forum med risk för att jag har hamnat fel. Flytta mig gärna till ett bättre passande forum men jag har inte hittat något klockrent för min fråga.
Fråga:
Vi har snart efter 2års renovering snart inrett våran vind. Tak, golv och väggar finns på plats. Trappan ska snart renovers nu åter står bara att bestämma hur trappräcket ska vara utormat.
Trappan är rak och öppen på ena sidan, andra sidan löper ut med en vägg. På övervåningen ska ett räcke gå från vägg till en limträstolpe. ca 3,1m. Mot detta räcke ska det troligen stå en TV. Vårt dillemma är att om man väljer en öppen lösning kommer man att se rakt in i baksidan på denna TV (inte så fint). Å andra sidan om man väljer en tät konstruktion av trappräcket kommer man att tappa kontakten mellan våningsplanen.
Finns det någom på forumet som har löst något liknande problem. Jag tar tacksamt emot alla tänkbara förslag på trappräcken.
/P Plyss