Lösvirkesbyggare
· Gotland
· 278 inlägg
Gott, då tänker jag nog rätt. Det får bli knivbladet / tumstocken då. På sin höjd... Men din tanke att mäta bredden på den upplagan de har i just den bygghandeln man handlar från och baserat på de få en idé om hur mycket de torkat kan man ju också få en bra riktlinje hur pass tätt man bör lägga dem. Dvs är de riktigt torra har de kanske mer eller mindre "krympt färdigt"...
Man får väl i och för sig passa sig så att "120"-virke som hunnit torka till 115 inte läggs dikt an i en utemiljö! Då lär man väl få problem.
Man får väl i och för sig passa sig så att "120"-virke som hunnit torka till 115 inte läggs dikt an i en utemiljö! Då lär man väl få problem.
optimum skrev:
Nja, beror på hur brädorna är. Bättre mäta än tro.
I exemplet från Svenska trä.
120 mm vanligt tryckimpregnerat ska man ha 126 mm kant till kant enligt deras tabell.
Om virket är 120 mm när man ska lägga och då blir det alltså 6 mm springor när man lägger
Är det är lite surt som tryckimpregnerat oftast är kommer man oftast ha ca 10-11 mm springor vilket ser för jäkligt ut enligt vad jag tycker och säkert många fler.
Jag kommer aldrig följa en sådan rekommendation.
Jag har nu hemma 210 meter 28x120 mm trall för en renovering av golv hemma.
Helt vanligt NTR A/B virke och de är väldigt lika 120 mm
De är allt från lite sura till mycket sura och jag kommer lägga dem dikt ann. Kommer få 3-4 mm springor när de torkat.
Kan tilläggas att jag kikade på ett annan butik för virke och de låg flera på 115 mm. Jo de hade torkat lite mer och lägga med Svenska trä rekommendation hade gett ca 11 mm springor eller mer. De hade nog varit 120 mm från början.
Detta var i en butik som ofta firmor handlar hos.
De flesta proffs kör nog med knivbladets bredd och då hade det virket funkat bra.
Det blir naturligtvis fulare.D Derbyboy skrev:
Men jag ser sådant och jag tänker alltid: Jaha, hen sparade alltså några timmar i arbetstid men ska leva med detta slarv i ca 20:e år.
Den jag nu ska byta har legat där i 35 år.Styrman skrev:
Borde byts för 10 år sedan men nu finns tid för sådant.
Spikad trall så spiken kommer nog sitta kvar i reglarna.
Kanske går att få spikarna sedan bort men annars blir det vinkelslipen.
Byte av reglar beror så klart på hur det är byggt. Valde själv att byta allt men har mitt rakt på marksten.optimum skrev:
Visa bilaga 432779
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Styrman skrev:
Redigerat:
Lite strul med inlägget. Trallen på bilderna är 13 år. En del har legat under balkong, men allt är obehandlat. En del ”glada gubbar” hade blivit gladare, en del ”sura gubbar” blivit surare men många hade blivit tvärtom. Nej, köper inte att det alltid ska vara ”glad gubbe”, så tydligt för mig att det måste vara annat som påverkar.
Allt virke vändes på och ser mer ut som nytt än tidigare. Det som legat under tak användes till utvidgning av halva altanen, en det som legat utanför tak vändes rakt upp och ned.
Allt virke vändes på och ser mer ut som nytt än tidigare. Det som legat under tak användes till utvidgning av halva altanen, en det som legat utanför tak vändes rakt upp och ned.
Klicka här för att svara









