Planerar ett trädäck med plattor istället för plintar under reglarna, men gräsmattan är inte helt plan. Den sluttar lite ut från huset. Har fått rådet att gräva ur och grusa hela ytan. Det skulle plana ut ytan och ge bra dränering. Men jag hade gärna lagt trädäcket på plattor och bara grävt ut för dem och lagt makadam i groparna. Fiberduk över hela ytan först. Behöver man verkligen grusa hela ytan? I så fall hur tjockt lager? Andra lösningar? Trädäcket skulle bli 8x4 m.
 
Jag skulle bara gräva ur där plattorna ska ligga. Typ en kvadrat, sedan lägga duk under hela för att ta kål på växtligheten och sedan rejält med makadam under plattorna. Du bör ha minst 20cm under på lägsta punkten för god ventilation.
 
  • Gilla
Blåbär2
  • Laddar…
Nackdelen med att inte gräva ut hela ytan är om marken är dåligt dränerad och blir lätt fuktig kan det skapa en bra boplats för råttor och andra gnagare. Gnagare gillar inte att springa runt på makadam för det är inte så bekvämt för deras små tassar.
 
  • Gilla
Blåbär2
  • Laddar…
Nog inga problem med dränage om marken sluttar…
 
  • Gilla
Blåbär2
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.