5 290 läst ·
19 svar
5k läst
19 svar
Torktumlare Cylinda TK 5170
Ingen mening att låta dryg i mitt inlägg. Om man plockar ur motorn och tar isär den så kan man ofta se problem i lindningen visuellt. Säkrast är att mäta med en vanlig multimeter. Då kan man se om det är fel utan att behöva plocka isär.electroluxaren skrev:
Guider är lätt att hitta på nätet
T ex.
Som med allt elektronik ska man koppla ur spänningskälla vid felsökning .
Produkter som diskuteras: "multimeter"
Multimetrar
Multimetrar är mångsidiga instrument som används inom elektronik och elteknik för att mäta olika parametrar som ström, spänning och resistans. De kan vara digitala eller analoga och är ett oumbärligt verktyg för alla som regelbundet
Läs mer
Så man skall inte plocka isär som han gör i filmen?Silver78 skrev:
Ingen mening att låta dryg i mitt inlägg. Om man plockar ur motorn och tar isär den så kan man ofta se problem i lindningen visuellt. Säkrast är att mäta med en vanlig multimeter. Då kan man se om det är fel utan att behöva plocka isär.
Guider är lätt att hitta på nätet
T ex.
[media]
Som med allt elektronik ska man koppla ur spänningskälla vid felsökning .
Vad skall man leta efter?
Avbrott i en lindning?
Dålig anslutning till kolektorn?
Fel på kolektorn?
Kolens tryck på ankaret?
Vad kan man förväntas se för fel utan att ta isär eller mäta rent ut sagt?
Hur gick det? Sitter med exakt samma problem på samma modell.H HerrApa skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden