Här på forumet verkar alla ha tillgång till en lokal såg där de kan beställa massiva trägolv, paneler och annat till bra priser.

Så kan någon vänlig själ tipsa om en såg i närheten av Enköping eller Strängnäs med omnejd, som privatpersoner kan köpa från?

/ Avundsjuk
 
För fläskiga golv och sågade/hyvlade grova plankor i största allmänhet finns Rimbo Timmer. De är vad jag vet specialiserade på furu, men jag har sett en del annat av normalt svenskt virke där. Trevliga och flexibla. Ring och kolla.
http://www.rimbotimmer.se

För allt annat trä i mer obearbetat skick har jag gett upp mälardalen, utan köper från Abrahamssons på Orust. Visst är det långt dit, men de har egen bil och levererar norrut några gånger i månaden. Brukar ta 500 kronor för hemleverans upp till en full lastbil. Specialister på ek, teak och mahogny till båtar, men har det mesta träslag och en hel del udda sorter. Säljer sågat och/eller hyvlat men inga färdiga golv och sånt. Bättre på trä och service än att bygga hemsidor. Samma sak där - ring och kolla med dem.
https://www.wernerab.se
 
  • Gilla
nanowire och 1 till
  • Laddar…
PeterFalun
En bit bort
Hälsinglands allmogegolv
 
  • Gilla
Karl-Bertil Jonsson
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.