334 läst ·
23 svar
334 läst
23 svar
Tips på bra Luft/luft eller liknande
Produkter som diskuteras: "fläkt"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
Jag har inte påstått att monoblock är bättre än en traditionell luft/luft-värmepump. Tvärtom skrev jag att jag vill testa en eftersom jag saknar egen erfarenhet av den typen. För mitt kontor i attefallshuset lockar den eftersom den är billigare och går att installera själv utan kyltekniker. Om den sedan motsvarar mina förväntningar återstår att se. 😊F fribygg skrev:
Visst får man mindre prestanda per krona jämfört med många vanliga luft/luft-värmepumpar. Men i mitt fall väger den enkla installationen och den lägre totalkostnaden också in i bedömningen.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden