4 538 997 läst ·
14 679 svar
4539k läst
14,7k svar
Tips om verktyg till bra pris - den nya tråden!
Hobbyelektriker
· E
· 15 400 inlägg
Miljöööööööön, du vet...😇
Det som irriterar dig behöver ju inte vara irriterande för någon annan/olika användning ger olika resultat osv. osv.TeroM skrev:
Bauhaus kör igen en Bosch drive: Köp en och få en på köpet. Prislappen räcker också precis till att få ett extra 4Ah batteri via Prodeal. Har båda och är mycket nöjd även om sågen inte är skenanpassad.
https://www.bauhaus.se/verktygspake...07645&indexName=nordic_production_sv_products
https://www.bauhaus.se/verktygspake...07645&indexName=nordic_production_sv_products
Det man gör är att man sätter dit en lapp som det står vad man irriterar sig på med produkten så får var och en göra en egen bedömning om det är något man kan stå ut med. Det blir lite fel att generalisera folks behov och vad man står ut med. Kan lätt tolkas som lite överklass över det, ”Jag skulle aldrig använda en Makita sänksåg utan enbart Mafell eller möjligtvis Festool”, typ. Finns säkert människor som står ut med Makita 😆TeroM skrev:
I princip håller jag dock med dig. Hade den funktionellt varit defekt, tex glapp eller liknande, så ska den inte vidare och skapa problem för någon annan. Och jag tror att det är det här du avser 👍
Kollar man pricerunner och köper allt i paketet löst kostar det 7498D David__11 skrev:
Klumpig slagskruvdragare, cirkelsåg utan möjlighet till skena.
Verkar som borrmaskinen saknar anti kickback.
Makita ligger dessutom efter i utveckling av batteri. Inte sett något från Makita som motsvarar Dewalt Powerstack eller Milwaukee Forge.
Har någon köpt det paketet rekommenderar jag att lämna tillbaka det och köpa Dewalt, de verktyg man behöver, inte paket.
Köper man verktyg där Powerstack ingår så får man dessutom ett extra 5Ah Powerstack genom att skicka in kvitto via Dewalt hemsida fram till sista mars.
Ett 5Ah Dewalt Powerstack kostar sedan dubbelt så mycket som ett 5Ah Makita batteri så man får ju betala en del för att få "ett bättre" batteri. Om nu platta battericeller är bättre än runda....TCG skrev:
Skulle påstå att 916W jämfört med 1420W är ganska betydande för maskiner som nyttjar mer effekt, vilket många av dagens maskiner gör.R roli skrev:
Mer effekt i ett 1.7Ah Powerstack jämfört med vanligt 5Ah gör att man får väldigt lätt och smidig skruvdragare i DCF850.
edit: Känner man att man kan leva med mindre effektiva batteri kostar Dewalt 5Ah <700kr, Makita 5Ah 845 för tillfället.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Källa: Tools Tested, YT
Renoverare
· Älvsborg
· 130 inlägg
966:- för Bosch hålsågsset
https://www.amazon.se/dp/B083DMDC4N?tag=prisjakt05-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1
https://www.amazon.se/dp/B083DMDC4N?tag=prisjakt05-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1
