danielbjornsson danielbjornsson skrev:
Jag inbillade mig att tjärpappen på insidan kunde vara en tillräcklig ångbroms.
Är det vanlig tjärpapp (asfaltpapp) så är den fuktgenomsläpplig. Den är till för att vinden inte ska blåsa rätt igenom väggen, dvs den stoppar luftrörelser men inte fukt.

danielbjornsson danielbjornsson skrev:
Det är inte risk att det kan bli dåligt för plankväggen?
Nej. Plankväggen ligger på den varma sidan om plasten.
Man har som tumregel att plast/ångspärr kan sitta upp till 1/3-del in i isoleringen utan problem med kondens/fuktutfällning. I ditt fall har du 12 mm tretex och 30 mm massivträ innan plasten, och sedan 95 + 95 mm isolering utanpå. Isoleringsvärdet för 12 mm tretex + 30 mm massivträ är försumbart jämfört med 190 mm mineralullsisolering.

danielbjornsson danielbjornsson skrev:
rekomendation från magasinet Gör Det Själv. Att man skulle ha ångspärr vid isolertjocklekar över 200 mm.
Det är en flytande skala där gränsen beror på många olika faktorer.
Man kan också se det som att 200 mm isolering utan fuktspärr så ligger man och balanserar på gränsen där man riskerar fuktproblem i väggen.

Luc Reiner Luc Reiner skrev:
Men! Risken för att fuktig varm luft kondenserar mot kyla i isoleringen kräver att luften pressas in i väggen pga övertryck inomhus. Man ska ha undertryck i ett hus med självdrag så har du bra ventilation bör risken vara ganska låg utan plast.
Nej!
Fukten vandrar ut i väggar och tak oavsett lufttryck, om det inte finns en ångspärr som förhindrar det. (När det är fuktigare inne än ute. När det är fuktigare ute än inne så rör sig fukten åt andra hållet. Då är det bra med god ventilering av bostaden eftersom den fukten då kan ventileras bort. Annars stannar den kvar inne.)

Lufttrycket gör att luft (bärande på fukt) trycks ut igenom väggen om det inte finns en vindspärr och effektiv drevning.

Det är också nödvändigt att veta att RH är beroende av (varierar med) temperaturen. Om det inomhus är t ex 21 grader varmt och RH 40% så ligger daggpunkten på 6,9 grader. Dvs är det kallare än 6,9 grader ute så kommer fukten att kondensera inne i väggen om det inte finns ngn fuktspärr. Dvs vid 6,9 grader är RH 100% i detta exempel. Ju kallare det är ute desto längre in i väggen kommer daggpunkten, och ju längre in i väggen fukt fälls ut desto längre tid tar det för den att torka ut, och ju längre tid det tar för fukt att torka upp desto större är risken att det blir mögel och röta.

useless useless skrev:
Satsa på bra ventilation med konstant undertryck så borde det vara riskfritt oavsett skicket på ångbromsen.
Nej, se ovan.
 
  • Gilla
Luc Reiner
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.