A AG A skrev:
En tekokare på 3kW???
Du menar inte varmvattenberedare? 3000W är som sagt mycket mer än vad en 10A säkring tål. En sådan vattenkokare kan inte vara avsedd för vanliga hushåll.
Jodå, det är en vanlig effekt för vattenkokare i Storbritannien, men här i Sverige så är väl runt 2 kW vanligare.
 
  • Ledsen
Veronica.
  • Laddar…
Jag har sett (lite förundrad) att rätt många vattenkokare är på 3000W, när jag själv skulle förnya "maskinparken. Det är som sagt 700W för mycket för ett normalt vägguttag. Men med lite tur fungerar det eftersom säkringen tål rätt mycket överlast i några minuter. Och längre tid en så krävs inte för att koka upp en liter vatten.

Ang. att diskmaskinen är "lågförbrukare". Det säger inget om hur mycket ström den drar när den drar ström. EN diskmaskin drar framförallt mycket ström när den värmer vatten (typ 1, 8 -2 kW), Och när den torkar disken, vilket den håller på med i 5 - 10 minuter. Under resten av diskningen drar den i huvudsak ström till cirkulationspumpen som pumpar runt diskvattnet. och det är då kanske 200W En "lågförbrukande" maskin försöker optimera hur mycket vatten som skall ingå i diskandet, mindre vatten att värma upp. Men medan den värmer vattnet så drar den ungefär lika mycket ström som vilken maskin som helst.
 
  • Gilla
Veronica. och 3 till
  • Laddar…
P perserkungen skrev:
Får jag själv byta till 16A automatsäkring?
Vill bara betona, att OM du gör det, så är det stor risk att huset brinner ned. Ledningarna från centralen till ditt eluttag är inte dimensionerade för den strömmen.

Det finns undantagsfall där man efter noggranna beräkningar kan leda 16A i normal 1,5 kvmm ledningar. Det handlar då om hur bra kylning ledarna får.

Men utöver brandrisken så finns en risk att en 16A säkring med för klena ledare efter sig, inte löser ut vid en kortslutning, det blir inte tillräckligt hög ström i den klena ledningen vid en kortslutning för att detekteras som kortslutning, vilket ger risk för en farlig elgenomgång om du håller i ex. diskmaskinsluckan, när kortslutningen uppstår. Luckan kommer att hålla ca 115V tills säkringen löser ut. Säkringen kommer att lösa ut iallafall, men långt senare när någon redan har dött av strömmen.
 
  • Älska
Veronica.
  • Laddar…
Det var nytt, att det finns 3000 W vattenkokare med stickproppsanslutning för 230 V.
Verkar vanskligt. Det kan röra sig om kina-grejer som inte är godkända i Sverige.

Men användaren spar jämfört en vattenkokare på bara 2300 W, ca 36 sekunder. Är det 4 personer som väntar på vattnet, spar de totalt 144 sekunder.
 
  • Tre olika vattenkokare med 3000 watt effekt, i rostfritt stål och glasdesign.
Redigerat:
Det finns även bland halvkända fabrikat.
 
P
Lidl
H hempularen skrev:
Det finns även bland halvkända fabrikat.
 
  • Produktetikett för SilverCrest glasvattenkokare med modellnummer, inspänning och effektinformation, samt certifieringssymboler.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Känn på Lidl-vattenkokarens stickpropp och kabeln när den är i slutet av uppkokningen, om varm. Men det är enligt märkskylten 3000 W vid 240 Volt är 12,5 A. Vid 220 V är det 2520 W och 11,5 A.

Titta vad det är för märkeffekt på diskmaskinen. Står nog i bruksanvisningen eller på märkskylten på diskmaskinen.
 
Redigerat:
P perserkungen skrev:
Har problem med att 10A säkringen går varje gång diskmaskinen är igång samtidigt med tekokaren. Finns det någon lösning? Flyttar jag tekokaren till annat uttag så funkar det, men vill inte flytta på den.
Diskmaskinen SKALL ha egen säkring. Annars är elanläggningar felkonstruerad alt så har någon klåpare kopplat in ytterligare uttag på den gruppen.

Ang vattenkokare över 2,3 kW så hade jag en kund som köpt den på en resa , utan att förstå vad hon köpte. Förutom vattenkokaren så kostade det äventyret en elektrikertimme och resa. Den åkte i soporna direkt.:crysmile:
 
  • Gilla
  • Arg
Veronica. och 1 till
  • Laddar…
Den är specad 220 - 240 V och 2550 - 3000 W. Det innebär att vid 230 V som vi har här blir effekten 2875 W och strömmen 12,5 A. Jag vidhåller att den bra lösningen är att se till att få ett uttag avsäkrat med 16A. Men säkringar tål överlast under en kortare period. Så länge det aldrig finns något mer inkopplat på samma säkring kan det fungera bra med 10 A säkring också eftersom det bara tar ett par minuter för vattnet att koka. Men att samma säkring skall hålla för såväl vattenkokare som diskmaskin är väl optimistiskt.
 
Jag flyttade på vattenkokaren. Enklast lösning. :)
 
  • Gilla
Veronica.
  • Laddar…
E Elajomannen skrev:
Diskmaskinen SKALL ha egen säkring. Annars är elanläggningar felkonstruerad alt så har någon klåpare kopplat in ytterligare uttag på den gruppen.
Det där är väl mest en rekommendation? Vid nybygge, självklart. Men renoverar du ett gammalt kök, med begränsat antal grupper framdragna, så är det inte ovanligt att diskmaskinen får dela säkring.
 
  • Gilla
Veronica.
  • Laddar…
UK har väl 13A i vanliga uttag (dom har ju 13A säkring i själva stickproppen).
 
H hempularen skrev:
Det där är väl mest en rekommendation? Vid nybygge, självklart. Men renoverar du ett gammalt kök, med begränsat antal grupper framdragna, så är det inte ovanligt att diskmaskinen får dela säkring.
Då drar man fram en trefasgrupp och delar ut faserna på diskmaskin och övriga uttag, och egen grupp för diskmaskin har väl varit standard minst dom senaste 40 åren.
 
  • Gilla
  • Wow
Veronica. och 3 till
  • Laddar…
D Dilato skrev:
UK har väl 13A i vanliga uttag (dom har ju 13A säkring i själva stickproppen).
Ja, men dom har betydligt grövre ledningar fram till uttaget och där skyddar säkringen uttaget, anslutningssladden och apparaten. Vi har klenare trådar fram till uttaget och skyddar därför hela gruppen från central till apparat med klenare säkringar.
 
E elmont skrev:
Ja, men dom har betydligt grövre ledningar fram till uttaget och där skyddar säkringen uttaget, anslutningssladden och apparaten. Vi har klenare trådar fram till uttaget och skyddar därför hela gruppen från central till apparat med klenare säkringar.
Det var bara en reflektion eftersom jag fattade det som att kokaren köpts i uk.
 
  • Gilla
elmont
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.