Skall även passa på att renovera vår gästtoalett när jag gör det stora badrummet.
Här finns endast en toalett och ett handfat.

Vad säger reglerna här angånde krav på tätskicktet. Läser att det bara räcker med fuktavvisande enligt gamla reglerna. Men gäller även här krav på ångtäthet. Är ingen yttervägg eller likande i närheten.

Tänker använda vanlgi gips i detta rum kan tillägas, så jag får skynda mig innan årskiftet eller?

Tänkte nöjja mig med att rolla gummi bakom tolaett, på golv, samt bakom tvättställ, och bara prima övriga ytor. Detta borde väll även vara godkännt eller.

Hur skulle ni/ brukar ni göra när ni gör denna typ av rum?
 
Det är ju bara att läsa reglerna. Men om du nu inte orkar det så kan jag väl vara snäll och sammanfatta. Tätskiktskravet gäller bara på golv (med uppvik). Här är det samma krav på tätskiktets täthet, samt att detta inte får ligga direkt på skivmaterial. Att bara prima räcker kanske i praktiken (om du inte får en läcka eller översvämning), men då följer man inte reglerna. På vägg kan du göra precis vad du vill, kartonggips går bra och kommer få användas även efter 1/7 2008.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.