S Soaringpilot skrev:
Det finns två kriterier som måste uppfyllas: 1. Det skall vara samma ägare till objektet. 2. Det skall vara avsedd för objektet. Båda villkoren måste vara uppfyllda. För en bostadsrätt är du inte ägare utan det är föreningen. Du har enbart nyttjanderätt. Det innebär att draperiet inte tillhör lägenheten.
Men dörrar bör ju ingå till garderoberna
 
E maria122 skrev:
Inte kul att kallas ”nedrig” för att man ställer en fråga☹️Tackar i övrigt för input.
Jag hoppas du förstår att jag inte tycker att det vore nedrigt, utan snarare att köparen på sin höjd kan uppfatta dig så.

För egen del hade jag tagit med mig draperiet, eller bett köparen lägga ett bud på det om hen tyckte att det passade så bra.
 
  • Gilla
Karlia och 1 till
  • Laddar…
K Kjol skrev:
Men dörrar bör ju ingå till garderoberna
Ja! Eller ersätta med likvärdig dörr. Enklast är att komma överens med köparen. Bör informeras före köp gärna i objektbeskrivningen. Köparen övertar ansvaret gentemot föreningen.
 
  • Gilla
Kjol
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.