Hej!

Märklig rubrik kan tyckas :)

I vår tvättstuga som nu håller på och renoveras har vi en lampknapp (2 tåtar som går ut från den). I taket ska lampan kopplas in och där finns 3 tåtar (fas, nolla och jord). Det satt en lampa där tidigare som har fungerat som en lampa ska göra :)

Jag har ett simpelt mätinstrument som gör att man stoppar in två spetsiga grejor och sen lyser det om det till exempel finns ström i ett vägguttag. När jag mäter lampknappens 2 tåtar så lyser det väldigt svagt om jag jämför med hur det är i ett vägguttag. Likadant är det i taket där jag ska koppla in lampan. Jag har tyvärr ingen multimeter.

Lampan jag ska koppla in fungerar inte för övrigt. Vad kan detta bero på?
 
I strömbrytaren har du ju fas- tändtråd. Mät mellan fas- jord eller fas-noll så kommer det hända grejer.
 
Oj, jag läste nog lite snabbt första gången. Det du mäter är ju bara potentialfallet över strömställaren. Gör som spinout säger, så får du se.
 
Tack för svaren. Där jag ska koppla in lampan (i taket) är det samma sak. Väldigt svagt ljus om jag jämför med hur det lyser från instrumentet i ett vanligt vägguttag. Konstigt tycker jag.
 
i vilket läge har du almpknappen när du mäter i taket?
 
Floppman skrev:
i vilket läge har du almpknappen när du mäter i taket?
Bra fråga. Om du har satt strömbrytaren på "av" och sedan mäter i lamparmaturen så kanske det finns ett fåtal volt. Slår du däremot till strömbrytaren så bör du ha 230V.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.