T Thomas_Blekinge skrev:
Vad har du gått för skola? Treårig pappslöjd?
Jag upprepar så att du kan anteckna långsamt på papper:
Elkablar i hushållet avger ingen strålning alls, utan elektromagnetiska fält. Vilket är något helt annat.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetisk_strålning

Vet inte om det finns skillnad i svenska språket mellan bara "strålning" och "elektromagnetisk strålning". Med strålning menade jag mest radiovågor.
 
C CamHB skrev:
Hej
Vi håller på att renovera sommarhuset och drar om elen. I källaren under dotterns rum finns en elcentral och därifrån har nu elektrikern dragit massvis av el till hall, sovrum och badrum (genom hennes rum). När jag såg alla elrör fick jag panik av att dottern ska sova precis på dessa rör. Hur ”dåligt” är det egentligen och hur mycket strålning kommer från elcentralen och alla denna el? Säkert 40 olika rör som går till kontakter, lampknappar, golvvärme etc. Det ska läggas golv på sladdarna och hennes säng är tänkt att stå precis ovanför där den dragna elen nu ligger. Proppskåpet är precis under.

/Orolig småbarnsmamma
All hushållsel är byggd för att vara balanserad. Det innebär teoretiskt att elektromagnetiska fält tar ut varandra. Att just elcentralen sitter där den sitter spelar mindre roll, det är ingen källa till elektromagnetisk strålning i sig. Det kan finnas fel i anläggningen (läckage till jord) men elektrikern kommer ju testa detta när han är klar.
Kraftledningar i luften för transport av el till och från kraftstationer kan däremot producera en del strålning.

Om man är orolig för strålning är en halvtaskig mikrovågsugn en större källa för oro, eller en vanlig mobiltelefon :cool:
 
  • Gilla
kwasibengt och 1 till
  • Laddar…
T Thomas_Blekinge skrev:
Ännu ett exempel där allt blandas ihop utan större kunskap.
Och ditt bidrag oxh din kunskap är vad?
 
  • Gilla
CamHB
  • Laddar…
Tråkigt att en hel drös användare verkar tycka det är något roande med trådskaparens fundering.
 
Det är väl i stället en hel del som tycker att funderingen är oroande för den visar på en total oförståelse och det i ett område som gång på gång tröskats i div media.
 
  • Gilla
torparavgrund och 1 till
  • Laddar…
1977bjorn 1977bjorn skrev:
All hushållsel är byggd för att vara balanserad. Det innebär teoretiskt att elektromagnetiska fält tar ut varandra. Att just elcentralen sitter där den sitter spelar mindre roll, det är ingen källa till elektromagnetisk strålning i sig. Det kan finnas fel i anläggningen (läckage till jord) men elektrikern kommer ju testa detta när han är klar.
Kraftledningar i luften för transport av el till och från kraftstationer kan däremot producera en del strålning.

Om man är orolig för strålning är en halvtaskig mikrovågsugn en större källa för oro, eller en vanlig mobiltelefon :cool:
Tack snälla för lugnande svar!
 
  • Gilla
kwasibengt
  • Laddar…
C CamHB skrev:
Tack snälla för lugnande svar!
I varje grå slang som du ser så finns det både fas och nolla vilket innebär att strömmen går fram och tillbaka, dvs all ström som går ut till ett rum och ”kommer tillbaks hem igen (med ungefär noll spänning). Detta innebär att magnetfältet från fasen och nollan tar ut varandra eftersom de har olika riktning och är lika stora.

När mina barn gick på dagis så var dagisfröknarna rädda för den inkommande huvudledningen som gick till elcentralen för hela bygget. Jag tog hem en magnetfältsmätare från jobbet för att visa dem att det var ofarligt. Mycket riktigt så visade mätaren noll. Jag gick sedan runt och mätte på andra saker. Det som hade stora magnetfält var: Bildskärm (tjockskärm), datorhögtalare, musikanläggning (med transformator i), batterieliminatorer (små svarta transformatorer med sladd som man har till allt möjligt inkl vissa golvlampor, elektroniksaker, etc, klockradio (med inbyggd transformator) etc.
Hemma var det även stora magnetfält från bl.a. induktionsspisen, mobiltelefon, laddare till mobilen, dimmer till lampan, mikrovågsugnen och TV:n.
Man kan säga att så länge som ledningarna i en plastslang eller i en kabel ligger relativt tätt så blir det inget magnetfält. Däremot blir det magnetfält från 400 kV-kraftledningarna på stolpar i luften p.g.a. att det är långt avstånd (många meter) mellan ledarna (för att man ska slippa ha isolering).

Om du ändå skulle vara orolig (och då av icke-tekniska skäl utan mer psykologiska skäl) så kan du ju alltid be snickaren att lägga en stor plåt eller finmaskigt nät (gärna jordat) under golvet där dotterns säng ska stå. Teknisk sett behövs det inte men om du inte litar på tekniken så blir detta som ett extra strålningsskydd vilket kan kännas tryggare. Detta är otroligt mycket billigare än att flytta alla de gråa slangarna till ett annat rum.
 
Redigerat:
  • Gilla
kwasibengt och 1 till
  • Laddar…
J Jehu skrev:
F ö är "radioaktiv strålning" en oxymoron.
Ett ämne kan vara radioaktivt och avge strålning.
Strålningen är däremot inte radioaktiv.
End of rant.
Njae, en oxymoron blir det inte, snarare en tautologi. Det var Marie Curie som myntade begreppet radio-actif (Franska) efter latinets radiationem (närmast glimra, stråla, skina) och actif "aktiv". Så "radioaktiv strålning" blir möjligtvis tårta-på-tårta, men inte självmotsägande.

Sedan så är strålningen mycket riktigt joniserande, dvs har så mycket energi att enskilda kvanta kan slå loss elektroner från atomer och molekyler. Det är det som gör den stora skade-effekten hos biologiska (levande) varelser.

Men om vi skall vara petiga så är den ibland också "radioaktiv" dvs har förmågan att transmutera ämnen till radioaktivt sönderfallande sådana. Neutroner gör t ex gärna det, jmf. exv. allt Pu 240 vi hittar i våra kärnreaktorer, eller varför inte det kol-14 vi får från kosmisk strålning i övre atmosfären. Så jag kan bara ge dig en halv poäng där... ;)


MEN, nu har som sagt denna joniserande strålning inget (eller iaf mycket mycket lite) med den elektromagnetiska strålning som förekommer vid radio/mikrovågsugnar eller dylikt, eller de fält som uppstår invid spänningssatta och/eller strömförande ledningar som för låga frekvenser (som iofs också strålar, bara mycket mycket dåligt).

Vad gäller dessa så är forskningen så långt entydig. Vi har inte sett några egentliga effekter alls. Vi har kanske sett effekter vid rent löjligt höga fältstyrkor (tänk förare av SJs RC-lok), men även de är i så fall små. Många av de tidigare studierna (exv. Hallonberger 400kV ledning och barnleukemi) har inte riktigt hållit måttet när man synat dem noggrannare i sömmarna.

Så summa summarum. Om det finns en effekt, så är den så ytterst liten att den i stort sett inte går att se. Den kan man man helt ignorera.
 
  • Gilla
NoiseMaker och 2 till
  • Laddar…
lars_stefan_axelsson lars_stefan_axelsson skrev:
Sedan så är strålningen mycket riktigt joniserande, dvs har så mycket energi att enskilda kvanta kan slå loss elektroner från atomer och molekyler.
Det är Einsteins Nobelpris förresten...
 
B Belgorn skrev:
Det är Einsteins Nobelpris förresten...
Nja, han fick det för den fotoelektriska effekten och inget annat.
 
  • Gilla
TRJBerg
  • Laddar…
B Belgorn skrev:
Det är Einsteins Nobelpris förresten...
Ja. Historien är lite mer komplicerad än så, man hade joniserat bla gaser mha UV innan Einstein, men det var han som formulerade att det var frekvensen på infallande ljus (ja, han postulerade en foton med en viss energi) inte intensiteten som man hade trott innan, och inte fått att stämma med experiment.

Men klart att vi kan ge Einstein cred!

(Sedan så talar man sällan om "jonisering" i samband med den fotoelektriska effekten eftersom atomerna i metaller osv. inte beter sig som enskilda atomer, men det är i grunden samma fenomen.)
 
Hej Besserwisser, du borde damma av dina latinböcker om du har några. Ordet " radiationem" är en akkusaticform av ett substantiv, alltså inget som "närmast glimra, stråla, skina", Det är inte säkert om nominativformen "radiatio" verkligen används på latin. Däremot finns verbet "radiare", att stråla. Första person singularis blir "radio" jag strålar, och där börjar vi närma oss bakgrunden.
 
När vi ändå är inne på latin:
Cogito ergo sum
Alltid bra att tänka efter :cool:
 
De starkaste källorna till elektromagnetiska fält i ett normalt hem är:
- Induktionsspis
- Microvågsugn
- Mobiltelefon
- Tjock-TV (som även avger ett hyfsat Elektriskt fält)

Fluktuerande elektriska fält finns även i närheten av switchade likriktare, som batteriladdare och LED-lampor.
Ovanstående har av berörda myndigheter och kontrollorgan betraktas som tillräckligt säkra att använda i hemmet.

Vanlig 240 V 50Hz elledning kan inte betraktas som en mätbar källa i det sällskapet, vare sig för magnetiska eller elektriska fält, så just den oron är obefogad.
En mycket mer realistisk källa till oro rörande döttrar är risken för blodproppar vid användande av P-piller.
 
  • Gilla
guggen
  • Laddar…
T Thomas_Blekinge skrev:
Hej Besserwisser, du borde damma av dina latinböcker om du har några. Ordet " radiationem" är en akkusaticform av ett substantiv, alltså inget som "närmast glimra, stråla, skina",
Ja, det är verbet som betyder det, av detta bildades sedan substantivet.

Men det var som sagt inte tänkt att vara någon språklig härledning. Den som är intresserad av böjningar och härledningar hittar dessa i Wiktionary: radiationem, radiatio, radiare.

Den som vill klaga på sammansättningen eller hur det bildades får ta upp det med Marie Curie. Jag har inget med det att göra... ;)
 
  • Gilla
Uffe A och 1 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.