Vi funderar på att köpa ett hus som har torpargrund. Problemet är att det finns ingen inspektionslucka i den, besiktningsmannen kan inte komma ner och kolla om det finns fukt tex.
Huset är byggt i slutet på 1920-talet, och det finns iaf en ventilationsöppning i grunden (fast vet ej om den kanske är igentäppt).

Finns det något sätt att kolla, förutom att göra hål i golvet?
Eller´är det bara att hoppas på det bästa och köpa och sen göra lucka i golvet när vi väl fått huset?

Om vi skulle hitta tex fukt eller annat skit, vet någon ungefär vad det skulle kosta att göra vid?

Tacksam för svar!
 
Ni som köpare måste kontrollera grunden innan köp. Ni kan ju inte enbart lita på vad säljaren säger... för han/hon vet ju inte heller! Säljaren måste fixa åtkomst till grunden.
Om det nu är problem med grunden så kan en besiktningsman göra en estimering av eventuella saneringskostnader.
 
Köpte ett hus med torpargrund förra sommaren utan möjlighet att inspektera krypgrunden. Vi försökte få säljaren att betala en lucka men det ville de inte. Vi var helt säkra på att vi ville ha huset så efter att besiktningsmannen vart där och gjort en positiv besiktning beställde vi inspektionslucka. Vi betalade 1500:- för detta. Efter håltaging kröp jag och besikningsmannen ner i grunden och kunde bara konstatera att här har det inte funnits fukt de senaste hundra åren (huset byggt 1850). Det låg papper från en bok i grunden som fortfarande var helt och fint.
 
Vi hade samma situation, men det fanns i alla fall ventilationsluckor som besiktiningsmannen kunde kolla en del genom. För vår del struntade vi i det eftersom besiktningsmannen trodde risken var liten att det skulle finnas problem (huset var tex oisolerat tills helt nyligen). Det är förstås en chansning, men det kändes ok.

Vi fick dessutom rådet att använda kakelugnarna så mycket som möjligt och att täcka för ventilationen på vintern så det inte kommer in snö under huset (vårt hus är från ca 1860 och en del av ventilationshålen har kvar gjutjärnslocken, de andra får vi täcka för på något annat sätt), precis som man gjorde förr.

Vem som betalar är oftast en förhandlingsfråga tror jag, för vår del skulle vi själva fått betala. Ska ni ändå ta upp en lucka är det väl bäst att gära det före besiktningen; i vårt fall hade det varit det naturligaste eftersom vi köpt huset med besiktningsklausul. Då kan man ju ha rätt att få ekonomisk kompensation alt. häva köpet om skadorna är omfattande.

Vad det kan kosta är det nog bäst att fråga besiktningsmannen om, för det beror ju helt på hur mycket den eventuelle fukten har spridit sig.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.