3 097 läst ·
8 svar
3k läst
8 svar
Stänga av vatten = problem
idag skulle ville jag stänga av vattnet i köket, och hittar en ballofix (fanns bara en) under diskbänken. Vrider på den, men vattnet stängs inte av. Istället börjar det rinna ut ganska mycket vatten från under kylskåpet.. Antar att det är för att man ska kunna ha en frys med ”ismaskin”. Nu tror jag att jag lyckats stänga av det rinnande vattnet från under kylen. Ballofixen gick att snurra fritt åt alla håll.. men hur sjutton stänger jag av vattnet för att fixa min läckande blandare, det jag egentligen ville ordna?
Moderator
· Stockholm
· 57 761 inlägg
Om du bor i villa, så får du hitta huvudkranen. Om du bor i lägenhet så finns det ibland huvudkran för lägenheten där dina rör är avgrenade från stammledningen. Ofta bakom en inspektionslucka.
Men i äldre flerfamiljshus är det inte alltid som det finns avstängning för en enskild lägenhet. Då får man stänga av hela stammen i källaren.
Men i äldre flerfamiljshus är det inte alltid som det finns avstängning för en enskild lägenhet. Då får man stänga av hela stammen i källaren.
Är det byggt 2007 borde det finnas kranar för lägenheten. Kika i badrummet.
Klicka här för att svara
