Hejsan!
Kanonbra forum detta.

Jag har en fråga gällande vårt staket som jag byggde förra sommaren.
Nu under vintern har jag märkt att vissa av staketstolparna har vridit sig en aning.

Stolpen är nedslagen i jordankare som vid byggnadstillfället blev så raka dom kunde bli.

Hae tjälen tryckt dom nu tror ni? Och kommer dom gå tillbaka till sommaren igen?..

Kommer jag behöva dra upp jordankaren i värsta fall och slå ner på nytt?

Tacksam för svar!
 
Hej!
Kan tyvärr inte ge dig något bra svar. Kanske någon annan som varit med om liknande händelse kan ge dig ett svar utifrån detta. Tror som du är inne på att tjälen har påverkat dem.
Du får nog avvakta till våren för ett exakt svar i ditt fall. Tyvärr.
 
Fel av Åke skrev:
Hej!
Kan tyvärr inte ge dig något bra svar. Kanske någon annan som varit med om liknande händelse kan ge dig ett svar utifrån detta. Tror som du är inne på att tjälen har påverkat dem.
Du får nog avvakta till våren för ett exakt svar i ditt fall. Tyvärr.
Tack för svar! Okej, jag förstår.
Men borde man inte kunna gräva ur lite kring hålet för jordankaret på respektive ställen och trycka tillbaka stolpen och ankaret lite i rätt läge och sedan fylla med lite grovgrus och gjuta? Då bör väl inte tjälen påverka staketstolpen så mycket framledes?
 
Rekommendationen för stabila plintar är att gräva till minst frostfritt djup, sedan markduk, sedan 35*35 till 50*50 betongplatta, sedan plinten.

Men mycket beror på hur kritiskt det är om plintarna rör sig eller inte och hur markbeskaffenheten är.

Gör sökning på nätet efter tex "gräva plintar",
http://www.tv4.se/äntligen-hemma/artiklar/grundarbetet-för-trädgårdsboden-4fc33c4904bf72228b000ba1
https://mobil.byggahus.se/forum/altan-uteplats/197996-vad-ska-jag-ha-plint-typ-bild-2.html
 
Vad är det för staket?
Dimension på stolpar?
Är det ribbor, eller brädor eller kanske ett spjälstaket?
Dimensioner?
Avstånd mellan stolparna?
Har det någon betydelse om stolparna "vrider" sig?
Bilder är alltid väldigt informativa...

Själv har vi häststaket till våra hästhagar. Runda stolpar, spettade och klubbade på plats direkt i lerjorden. Nedslagna 50-60 cm. Under den blöta delen av året står de inte jättestabilt eftersom lerjorden är stabil som vatten då, och samtidigt hård som is/betong på sommaren då den är torr. Resultatet blir att stolparna flyttar på sig (=lutar).

Alltså: har du lerjord, och särskilt i kombination med blåst, så är det stora tunga djupa betongplintar du behöver. (70 cm plintar färdigköpta) Viktigare/större/tyngre ju högre staketet är.
 
Kan tillägga att justerbara plintar (tex http://www.bauhaus.se/justerbar-plint-700mm.html) är dåliga att använda till staket/spaljé eller liknande, dessa funkar bra till tex altaner.
Anledningen är att den gängade stången böjer sig utav vindlasten som blir på staket mm. Det räcker att staketet är 90 cm högt och 48-50% täckningsyta för att vinden ska böja gängade stången, stolparna står med 2,1m mellanrum och uppskruvade 1-4 cm.

Fasta plintar (tex http://www.bauhaus.se/plint-700mm-med-2-stolpjarn-2.html) lämpar sig bra till staket/spaljé mm.
 
Redigerat:
Demmpa skrev:
Kan tillägga att justerbara plintar (tex [länk]) är dåliga att använda till staket/spaljé eller liknande, dessa funkar bra till tex altaner.
Anledningen är att den gängade stången böjer sig utav vindlasten som blir på staket mm. Det räcker att staketet är 90 cm högt och 48-50% täckningsyta för att vinden ska böja gängade stången, stolparna står med 2,1m mellanrum och uppskruvade 1-4 cm.

Fasta plintar (tex [länk]) lämpar sig bra till staket/spaljé mm.
Tackar det varmaste för upplysningarna!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.