Min kompis har en spis/ugn som han tycker går varmt på vissa plattor eller ugninställningar. Han undrade om hans trefasugn kan vara inkopplad på en fas. Men det borde inte vara möjligt va? Hela spis/ugn kan väll inte ligga på en fas om det är en trefas?
 
Det finns alla möjligheter till felkopplingar när det gäller spisar. Mer än så går inte att säga utan att veta mer. Om möjligt, posta foton på spisens inkopplingsanvisning (bakpå spisen), dess anslutningsterminal där man ser hur anslutningskabeln är kopplad, stickpropp om den har någon och uttag/anslutningsdosa. Alla ledare och hur de är kopplade måste gå att se på fotona.

Om någon av er kan mäta och har en bra multimeter, mät alla spänningar i uttaget/anslutningsdosan. Åtminstone, skruva bort locket på uttaget/anslutningsdosan och fota, likadant med stickproppen.
 
  • Gilla
johak80 och 3 till
  • Laddar…
Just att det blir för varmt är lite udda. Olika spisar skall kopplas på olika sätt. Det har att göra med om spisen har 400 eller 230V elementspänning. Om det är en nyare spis är det vanliga om man kopplar den till 400V i stället för 230V att den går sönder. Om det är en spis med gjutjärnsplattor så kan det bli så att ingenting går sönder men att plattorna blir onormalt varma. Så visst finns det situationer där en felkoppling gör att spisen blir onormalt varm. Men det är desto vanligare att den inte blir varm nog eller att den går sönder.
 
  • Gilla
fixaochtrixa
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.