Hej,

Har ett 1,5 år gammalt spabad som tappar vatten efter senaste vattenbytet. Jag tömde och rengjorde badet som jag brukar och fyllde sedan på med vatten till rätt nivå. När jag igår kom ut till badet 2 veckor efter vattenbytet så är vattennivån ca 20cm lägre än när jag fyllde på, vi har inte badat sen vattenbytet.
Jag har tagit bort sidorna på 2 sidor och tittat, jag ser att det finns vatten i botten, men inte överallt och inga jättemängder. (Se bilder)
Undersidan av ett spabad där vatten läckt och samlats, med rör och kopplingar synliga. Bakgrunden är mörk och ytan har ojämna strukturer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Slangar och fuktig yta under spabad som visar potentiell vattenläcka.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Läckage i spabad med synligt vatten på botten, omgivna av rör och fuktfläckar, vilket indikerar potentiellt läckande sektion.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vattnet är även kallt, så tänker att det kanske är vatten som stått ett tag? Samt att det ju inte är några jättemängder.
Men hur som, hur tusan ska jag lyckas lokalisera vart läckan är? Det är ju 156643685 slangar och kopplingar…. Försökte filma lite, men vet inte om det hjälper.. låter pump osv ok?



Men som sagt, det där är inga mängder vatten… jag måste ha tappat typ 200liter på ca 2 veckor… vart är vattnet? 😂

Hur ska jag börja felsöka?
 
  • Bild av insidan av ett spabad, visar pump och rör med fuktigt område runtom. Svart yta med fläckar och vätskespår.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
200 liter på 2 veckor är 0,6 liter i timman och det ingen stor läcka, har det slutat att sjunka på någon nivå. Så kan läckan lokaliseras på på dom delar som ligger i samma höjd. Det blir att försöka torka upp om det går. Peta in tidningar på olika ställen i taget, inte överallt på en gång och se var vätan blir på tidningarna. Uppifrån är det om tidningarna ligger på botten och lyse med lampa under. Ska vidkännas att det är trångt under och finns slangar överallt och är placerade/anslutna runt om i baljan för badet. Inget ovanligt att baden kan börja läcka och hitta kan ta tid. Kan även bli att lossa alla paneler runt om.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.