När förre ägaren bytte panel så bemödade han inte sig med att plocka ner balkongen utan sågade bara av den gamla panelen och satte dit ny.

Således så är det spillbitar som ligger löst bakom balkongen. Tänkte plocka ner balkongen i sommar och fixa till detta men hur gör jag?

Sätter jag bara dit en list och sen upp med balkongen igen?
 
Det behövs väldigt mycket mer info än sådär.
 
Ok. Återkommer med bilder ikväll.
 
DSC_0103.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Så här ser det ut......

Balkongen är ju "inbyggd" i huset så det är inte så ofta det regnar så långt in på balkongen, men efter nattens oväder så hade det gjort det.:|
 
Vad är det egentligen du menar med "plocka ner balkongen"? Är det bara trätrallen som ska bort så att du kan byta panel bakom så går det säkert bra, men om hela balkongen ska bort och sen dit igen blir det ett mycket svårare projekt! Vi vet fortfarande inte hur balkongen sitter uppe (stolpar? förlängda golvreglar från huset? annat?) så vi kan inte råda dig.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.