Kommer detta funka?

  • Antal röster
    12
  • Omröstningen stängd .
Hejsan alla skall skära av ett par kakelplattor på olika ställen i köket. Tänkte använda mig av ett multiverktyg. Kommer det fungera?

Tips, tankar, funderingar, erfarenheter?
 
  • Närbild av kakelvägg i kök med märkning för skärning, möjlig förberedelse för multiverktygsanvändning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Karlia
Det beror väl på hur mycket du kan? Tips är att testa med multiverktyget på en lös platta där det är ok att den blir skadad.

Med det sagt misslyckades jag när jag skulle borra i kakel, trots korrekt borr blev det inte en skråma. Vinkelslipen som jag kunde klyva sten med i somras började brinna igår när jag skulle kapa ett cykellås.. Men det finns kunnigare personer än jag här.
 
  • Gilla
Ovdimus
  • Laddar…
P
Karlia Karlia skrev:
Vinkelslipen som jag kunde klyva sten med i somras började brinna igår när jag skulle kapa ett cykellås..
Hm...kapa cykellås med vinkelslip,i mörkret?:thinking:
 
  • Haha
  • Gilla
Ovdimus och 2 till
  • Laddar…
Kör vinkelslip + dammsugare.
 
  • Gilla
Ovdimus
  • Laddar…
Karlia
Nycklar försvinner så lätt, skulle hjälpa en kompis :)
 
  • Gilla
Ovdimus och 1 till
  • Laddar…
Jag skulle inte satt ett multiverktyg i kakel om syftet är att kapa. Risken är att du råkar vinkla den lite och sedan har du vibrerat lös flertalet plattor.

Vinkelslip + billig diamantkapskiva så kommer du få ett fantastiskt resultat. Avsluta med lite K120 slippapper för att fasa av den vassa kanten efteråt.

Ha gärna en dammsugare i närheten av klingan så dammet inte far runt i hela rummet.
 
  • Gilla
Ovdimus
  • Laddar…
Inga problem att kapa dem, det gäller dock att vara stadig på handen och inte trycka för mycket på plattan, då spricker den.
 
  • Gilla
Ovdimus
  • Laddar…
Så här blev det! Använde en multicutter och ett 419kr blad....... :surprised:
 
  • Kakelvägg med multicutter och blad på bänkskiva, indikering av hemmafixarprojekt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
Karlia och 1 till
  • Laddar…
Ovdimus Ovdimus skrev:
Så här blev det! Använde en multicutter och ett 419kr blad....... :surprised:
Snyggt! Men f-n vad dyrt blad. :surprised:
 
  • Gilla
Ovdimus
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.