Platta blev gjuten för ca 1 vecka sedan och efter detta ihärdigt regnande på den otäckta plattan i 2 dagar.I morse var den helt vattentäckt, finns det anledning till oro?
Behöver den täckas över ur fuktsynpunkt? Huset kommer inte resas på ca 2 veckor.

MVH
 
Bara ett förtydligande...
Första veckan var inget regn på plattan, det kom på 8:e dagen, och så regnade det ihärdigt, så den blev ordentligt vattenfylld.
 
Att det regnar på plattan spelar ingen roll, den torkar som den ska i alla fall.
 
Jesca_j skrev:
Att det regnar på plattan spelar ingen roll, den torkar som den ska i alla fall.
Nja, du förlänger torktiden...
 
bar det inte regnar när man gjuter.. om ni har golvvärme kan man ju sätta igång den för att torka..
Om det regnar närman gjuter har jag hört att det blir en yta som dammar sen nåt förskräckligt... 8)
 
Anledningen till att man i möjligaste mån inte vill gjuta när det regnar är väl att man vill förhindra uppkomsten av ojämnheter? Varför ytan skulle vara mer benägen att damma har jag svårt att förstå.
 
Det är bara bra om det regnar på plattan destå starkare blir betongen om den får brinna långsamt, när det är varm ute måste man vattna plattan för att den inte skall brinna för snabbt och orsaka sprickor
Att starta golvvärmen som Göran föreslog vore förrödande då kan du få torrsprickor.Var glad att det regnar på din platta, destå starkare blir den.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.