Det här är troligen inget jag ska ge mig på och böka i själv så ni kan andas ut Men bara en liten fundering gällande elen på övervåningen. Vi har såna där fjärrbrytare som styrs med fjärrkontroll. 2 sovrum och en hall med 1 brytare i varje. Normalt sett ska ju brytare A tändas och släckas när du trycker på A. Trycker jag på A. tänds alla 3 lampor. Trycker jag på B. Likaså och C två av lamporna.
 
Mikael_L
Kan man inte programmera de på något vis, vilken fjärr som styr vilken brytare?
 
Det kan nog bara vara skitbrytare (biltema). Provade på nedervåningen i olika rum och allt tändes med samma knappar ändå. Vill minnas att dem fungera bra när vi hade dem i lägenheten vi bodde innan. Märkligt
 
Billiga fjärrbrytare "programmeras" till den första koden de "hör" efter att man kopplat in dem. Isf så dra ut dem och koppla in en och använd sedan fjärrkontrollen för att programmera in valfri knapp. Repitera sedan för de övriga brytarna.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.