89 435 läst ·
1 985 svar
89k läst
2,0k svar
Sänkning av reduktionsplikten
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Nu får du väl ändå ge dig???Claes Sörmland skrev:
Jag försökte förklara anledningen till att ryska folket gjorde uppror, mao att Ryssland var rätt förstört redan innan kommunisterna. Men det var kanske svårt att förstå?
Du måste ha dj.ligt konstigt filter när du läser andras texter!Claes Sörmland skrev:
Är det svårt att förstå skillnaden mellan en fråga & ett påstående?Claes Sörmland skrev:
Vi skulle ju likaväl vända på kuttingen & hävda att du anser att terrorn i Chile, Uruguay, Grekland, Portugal, Spanien osv relativt sett var ursäktbar/försvarbar. Men det gör du väl ändå inte?Claes Sörmland skrev:
Men vi kan väl ändå sträva efter att den blir så bra som möjligt? Och att ALLA människor faktiskt har rätt till att få sina grundläggande rättigheter tillgodosedda.Claes Sörmland skrev:
Och, du, tänk på att anledningen till denna kedja av inlägg bara var att kanske öka FÖRSTÅELSEN (inte ursäkta) för att div. ideologier kommit till makten.
Herbert Tingsten, statsvetaren, professorn på Stockholms högskola och senare DNs chefredaktör etablerade ett bra begrepp i sin bok Demokratins problem 1945: överideologi. Uppfattningen att statsstyrelsens form hade blivit gemensam för alla stora politiska åskådningar. D v s man kan vara socialist, konservativ, liberal, nationalist o s v men man följer spelets regler. Man ställer upp i val, inordnar sig i partisystemet och tar och ger makten med omröstning och fredligt. Läs mer om det här:Fairlane skrev:
https://olofpetersson.se/_bocker/2013_Herbert_Tingsten_Vetenskapsmannen.pdf
SD gör ju just detta, ställer upp på överideologin som Sverige har: liberaldemokratin. Och processen är långsam och faktiskt rätt neutraliserande. Ungtupparna i SD från Skåne är nu medelålders män och deras mest kantiga idéer slipas ned i processen. Det blir sakfrågor till slut, om reduktionsplikten ska vara mest extrem i världen eller på en lägre nivå som nu.
Jo det är nog klart viktigare att fundera över att 45% av jordens befolkning bor i länder som är medlemmar i BRICS. Sen den andra stormakten USA har klara problem i sitt land.D Dayangel skrev:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Brics
Uppdaterad engelsk version
https://en.wikipedia.org/wiki/BRICS
Sen ska vi då sitta på demokratins höga stolar och ge "dom" över andra länders demokratier.... och sedan tro att lilla Sverige ska rädda världens miljö. "Blåögda svenskar" eller "det löser sig själv?"
Redigerat:
Det är bättre att höja skatterna på strandnära bostäder rejält för att kompensera statens intäktsbortfall pga den minskade reduktionsplikten 😉D Dayangel skrev:
Ja eller varför inte att världens länder går ihop och gör en fond som vi kan betala ut till drabbade.. då går det troligtvis rätt bra att antingen flytta eller bo kvar trots höjda vattennivåer. Hmm 🤔Keiller skrev:
När det kommer till Invandringen, ja och synen på HBTQ. För det är bara att inse att de nationalistiska partierna som är så starka i Europa idag är det enbart pga den enorma invandringen från MENA länderna in till Europa. Folk verkar skita i allt annat politiskt just nu, man vill få stopp på massinvandringen först och främst. Förståeligt dock.D Dilato skrev:
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 15 913 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 15 913 inlägg
Ja det är invandrarnas och bögarnas fel...G Ganescha skrev:När det kommer till Invandringen, ja och synen på HBTQ. För det är bara att inse att de nationalistiska partierna som är så starka i Europa idag är det enbart pga den enorma invandringen från MENA länderna in till Europa. Folk verkar skita i allt annat politiskt just nu, man vill få stopp på massinvandringen först och främst. Förståeligt dock.