10 966 läst ·
65 svar
11k läst
65 svar
Säkra ner en av tre faser
Jag läste igenom det där dokumentet från 2005 som Mikael länkade. Det var intressant. Såg två grejer som ändrats någon gång under tiden sedan dess:Mikael_L skrev:
I badrum har man internationellt ansett att kort frånkopplingstid inte ger
fullgott skydd varför man i dessa utrymmen har föreskrivit kompletterande potentialutjämning.
I Sverige har vi dock inte ansett att riskerna i badrum är så stora att vi förordat
kompletterande potentialutjämning.
Undrar varför man ändrade sig? Mer olyckor i badrum kanske sedan 2005? Hade vi säkrare badrum då?
I dag gäller frånkopplingstiderna i tabell 41A (0,4 s) endast handhållen eller flyttbar materiel.
Internationellt pågår ett arbete med att dessa frånkopplingstider ska gälla alla gruppledningar
upp till och med 32 A. Arbetet har kommit så pass långt att det är troligt att vi får detta krav
inom några år.
Ser att detta ändrats också. Även uttag upp till 63A är medräknade nu och fast anslutna grejer upp till 32A som det siades om.
Säkringens uppgift är inte att ge personskydd! Var har Du fått det ifrån?Bo.Siltberg skrev:
Ja det där har diskuterats livligt. Man förväntar sig i Sverige att schukouttag är avsäkrade med 10 A. Att säkra upp till 16 A innebär ju i ditt fall att du inte tänker belasta med 16 A, och dessutom inte med en o samma förbrukare. Långvarig och hög belastning av schuko har en liten risk att gå varm. Men det finns många ugnar som är anslutna i schukouttag och rapporterna om problem är förhållandevis försvinnande liten.
Vad gäller apparaterna som elvispar och annat "smått" så har de alla ett outtalat krav på en maximal försäkring, såsom med all elmateriel. Om apparaten har en stickpropp (Euro eller schuko) så är den gränsen minst 16 A. Således inga problem att plugga in elvispen i ett uttag avsäkrat med 16 A.
Säkringens huvudsakliga syfte är att ge personskydd, och är nuvarande ledning rätt dimensionerad så ska det också vara på plats om man monterar schukouttag. Detta med normala apparater med normal sladdlängd.
Till sist, så här gör man inte. Man nallar inte ström från spisledningen. Det är en nödlösning. Bara för att få det sagt.
Jordfelsbrytaren har den uppgiften!
Säkringens uppgift är att ge personskydd och brandskydd och det klarar den, korrekt dimensionerad, på egen hand.
Jordfelsbrytaren är sedan ljuset på tårtan, den är inget grundläggande skydd.
Jordfelsbrytaren är sedan ljuset på tårtan, den är inget grundläggande skydd.
Panor82
Hobbyelektriker
· Östergötland
· 493 inlägg
Panor82
Hobbyelektriker
- Östergötland
- 493 inlägg
Säkringen är ett felskydd(personskydd, egendom), jordfelsbrytare är ett tilläggsskydd.Christer G.V. skrev:
Man får inte enbart använda JFB utan säkring men säkring utan JFB går bra i vissa fall, har man då inget personskydd i alla dom anläggningarna? Finns massor gamla anläggningar utan JFB.
Läs på om felskydd, basskydd och tilläggsskydd.
Redigerat:
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 837 inlägg
En säkring har tre uppgifter - personskydd vid kortslutning, skydd av ledning vid kortslutning och skydd av ledning vid överlastström.Christer G.V. skrev:
En JFB får ensam användas för felskydd (personskydd vid kortslutning och skydd av ledning vid kortslutning mot jord). Det kan t.ex tillämpas där det inte behövs ett överlastskydd och ett kortslutningsskydd L-N, t.ex vid matning av en fast ansluten förbrukare med känd märkström och där ledningen är förlagd så att risken för skada är minimal.
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 837 inlägg
Det är en bra fråga. Det dock inte Sverige som ändrat sig utan de internationella reglerna. Kanske finns det större risker nere i Europa där de har TT-nät med tveksamma egna jordtag, alltså där inkommande vatten är ett bättre jordtag än det som anordnats för elmatningen.A avh67f skrev:
Klicka här för att svara
