1 783 749 läst ·
16 196 svar
1784k läst
16,2k svar
Saker som vi glömt bort att de har funnits
Har fått tag i den här garanterat icke miljövänlig varianten som verkar fungera i de flesta fall. Den innehåller ett starkt lösningsmedel som verkar på gummi och plast. Frågar man en ung tjej i butik efter solution tror hon väl man vill köpa sollotion.😁
Medlem
· Blekinge
· 12 504 inlägg
Solution funkar säkert också bra som sollotion.
Medlem
· Blekinge
· 12 504 inlägg
Jag tror inte det är äkta vulkanisering det som sker med solution. Att vulkanisera gummi kräver svafel och en värmeprocess.
Lösningsmedlet är extremt flyktigt och falsen i tuben är säkert inte hundraprocentigt tät så efter några årtionden så har de torkat. Har de legat varmt så går det betydligt snabbare. Köpte själv på mig ett på tok för stort parti silikon av olika slag då en byggmarknad slog igen och sista dagen sålde ut med 95 procent rabatt. Ena sorten härdade i patronen och den andra förändrades så den aldrig härdade. Hade inte hunnit använda så mycket av den defekta som tur var.useless skrev:
Medlem
· Blekinge
· 12 504 inlägg
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Lexikon i flera volymer.
Såldes ofta på avbetalning och skulle ge status i hemmets bokskåp. Som grabb läste jag familjens lexikon från pärm till pärm.
Idag mycket trevligt att läsa för att förstå dåtidens kunskaper och värderingar. Kan dock vara rätt trist också.
Kunskapens bok var ett för sin tid modernt lexikon med rikliga illustrationer. Har för mig att min far betalade närmare femhundra för verket på femtiotalet, då mycket pengar för en ung student. Har även Bra Böckers uppslagsverk från åttiotalet. Det är tråkigt att de är så lågt värderade i dag att inte ens Myrorna vill ta emot. Beror väl på att de är så skrymmande. Det kulturhistoriska värdet är dock högt. Var en gång och slängde returpapper och såg hela Nationalencyklopedin i halvfranska band slängd. Det är sådant som får en bokälskare att gråta.T Thomas_Blekinge skrev:
Medlem
· Blekinge
· 12 504 inlägg
Ungefär som när jag igår såg två pianos i återbrukshallen på den lokala återvinningsstationen. Sådana brukar stå där ett par veckor, ibland kommer nån som mig och klonkar en felspelad boogie-woogie och sedan hamnar dom (troligen) i deponin.B Bitterhetsakademin skrev:
Tidigare brukade pianon skeppas österut, bland annat till Baltikum där de fortfarande är statusföremål hos medel och överklass.T Thomas_Blekinge skrev:
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 379 inlägg
Det beror på att ingen (ingen!) vill köpa dem. Inte ens för 0:-B Bitterhetsakademin skrev:
Jag hjälper en lokal secondhandbutik med lite av varje och ordnade till en ordentlig bokavdelning för ett par år sedan. Rätt så snabbt fick jag lära mig att de inte ens tar emot uppslagsverk eftersom de inte ens går att skänka. Vi uppmanar givarna att riva av pärmen och slänga inlagan i tidningsåtervinningen. Prima pappersråvara iallafall.
