1 749 369 läst ·
15 773 svar
1749k läst
15,8k svar
Saker som vi glömt bort att de har funnits
Hade en DT 125 som gick oförskämt bra.useless skrev:
När den skar plockade jag av cylindern, det visade sig vara en 175 cc eftermarknads cylinder från Italien. Cylindern hade klarat sig, behövde bara en ny kolv, lyckades hitta firman som sålt cylindern, Lill Orsa i Vällingby, men de hade bara sålt kitt och hade inga lösa kolvar.
Nytt kitt kostade 5 gånger mer än jag gett för hojen, så den fick gå hädan.
Har ett par stycken Pentax Super Takumar:er med toriumglas, samtliga har rejält gulnade glas och skulle behöva en rejäl dos uv-ljus för att bli klara igen.P pmd skrev:
Går det att bleka gultonade glas med uv-ljus eller gäller det specifikt toriumglas. Undrar då jag har en rysk armekikare med ganska kraftigt gulstick i bilden. Egentligen är det väl inte så störande annat än att snön ser närmast gräddfärgad ut. Annars är skärpan på topp, inte långt ifrån Zeiss eller Leica.J jonko skrev:
Marie Curie dog 1934. Enligt inlägg #12 791 kom "man" på redan på 920-talet att radioaktiv strålning kunde vara hälsovådlig. Hälsoaspekterna av radioaktiv strålning har dock "alltid" varit omstridda. För en lekman kan det vara svårt att skilja olika sorters radioaktiv strålning från varandra. En del är dock tämligen ofarlig medan annan kan vara dödlig.Nötegårdsgubben skrev:
Marie Curie var en av vetenskapshistoriens största. Den enda person om har fått två Nobelpris i två olika kategorier.
Linus Pauling kan också räknas in i skaran som fått två Nobelpris, ett i kemi och sedan fredspriset men du har helt rätt i att hon var en av de största. Imponerande i en tid då få kvinnor kunde nå toppen inom vetenskapen och den akademiska världen.P pmd skrev:Marie Curie dog 1934. Enligt inlägg #12 791 kom "man" på redan på 920-talet att radioaktiv strålning kunde vara hälsovådlig. Hälsoaspekterna av radioaktiv strålning har dock "alltid" varit omstridda. För en lekman kan det vara svårt att skilja olika sorters radioaktiv strålning från varandra. En del är dock tämligen ofarlig medan annan kan vara dödlig.
Marie Curie var en av vetenskapshistoriens största. Den enda person om har fått två Nobelpris i två olika kategorier.
Ställ dem där solen lyser ofta så blir de klara. Solljus innehåller ganska mycket UV-ljus.J jonko skrev:
UV-ljus är ganska farligt för människor. Det är den typ av elektromagnetisk strålning som dödar flest människor (i Sverige åtminstone).
OK, jag borde ha lagt till att Curie är den enda som har fått Nobelpris i två olika vetenskapliga kategorier.B Bitterhetsakademin skrev:
Fredspriset är ju lite speciellt. Det kan man få på nästan slumpmässiga grunder (ref. Barack Obama).
Redigerat:
Ja kunde Kissinger få fredspriset så kan vem som helst. Det finns en hel del tvivelaktiga figurer som fått priset genom åren.
Den tyske gasexperten Fritz Haber i kemi och Moniz i medicin som enligt motiveringen gjort mänskligheten den största nytta genom införandet av lobotomi är två exempel värda att nämna.
Den tyske gasexperten Fritz Haber i kemi och Moniz i medicin som enligt motiveringen gjort mänskligheten den största nytta genom införandet av lobotomi är två exempel värda att nämna.
Medlem
· Blekinge
· 12 248 inlägg
Ciggautomat:
Vet ej om de fanns i Sverige men för mig var det ett déjà-vu att hitta denna i Tyskland.
Förmodligen byggt på 70-talet men sedan kompletterat med både kortbetalning och ålderskontroll via körkort.
Fan vad dyrt det blivit att röka!
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Vet ej om de fanns i Sverige men för mig var det ett déjà-vu att hitta denna i Tyskland.
Förmodligen byggt på 70-talet men sedan kompletterat med både kortbetalning och ålderskontroll via körkort.
Fan vad dyrt det blivit att röka!
Finns fortfarande att köpa, vi köpte en för 6 år sedanL L Jan skrev:[bild]
Röhmertopf lergryta. Okänd idag. Men typ årets julklapp 70-80 talet. Man skulle lägga den i vatten en timme innan "så avger den fukt under tillagningen" vilken dynga! 😆
"Perfekt till grytor, baka bröd i, hel kyckling"
I realiteten kass och värdelös och går inte att diska ren. Smak av mat fastnar leran. Lagar man tex kyckling med vitlök och en vecka senare bakar bröd i den så smakar brödet kött och vitlök. En vanlig stekgryta i metall är oändligt mkt bättre!
Fick i bröllopspresent av någon tjomme. Förmodligen ett impulsköp. Skänkt till loppis för länge sedan.
Lergrytor är typ matlagning från stenåldern när det inte fanns metall. Man lade maten i den och grävde ned i härden. Bra på den tiden.
