Hej jag villebbyta bår köksblandsre och kopplade allt rättt med det sprutade vatten mellan låsventilen och sexkantnippel. Jag satt i nipllet en gummipackning som passar duchslag med det blev inte bättre.
Kan någon förklara varför inte sluta vattnet att rinna?
Tack
Mvh
 
  • Guldfärgad sexkantnippel med en gummipackning ovanpå, troligen används i köksblandare.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Sexkantig mässingsnippel med gängor synlig på vit yta, använd för att ansluta köksblandare, koppling problem diskuterad i forumet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Läckande koppling mellan låsventil och sexkantnippel under diskbänk med ordet "Rinna" markerat i blått, samt en trasa runt rören.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av en gammal koppling med sexkantnippel och rost, text med röd handstil säger "den gammal".
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
P
Det ser ut på bilderna som att mässings färgade övergången är för djup och att den bottnar på kranen innan tätningen har pressats ihop där innuti.

kranen ser dessutom ut att ha klämringsfäste i båda ändar så man behöver välja en övergång som passar bättre på kranen för att kunna täta..

Ta med grejerna till en rörmokarefirma där nån kunnig kan plocka ihop delar som passar ihop ordentligt
 
  • Gilla
MagHam
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.