Jag ska riva soprummet i syfte att bredda garageporten. Bifogat finns två bilder som visar utrymmet och min fråga lyder. Varför är soputrymmet inte gjutet i samband med att man gjöt plattan som huset står på? Eller är det jag som inte förstår vad jag ser? Jag trodde att garagegolvet var betongplattan fast man slängt på lite färg bara? Huset är byggt 1980. Jag blir som lite tveksam till om jag vågar ta bort de där reglarna nu.
Min osäkerhet beror på okunskap o ingen erfarenhet rakt av. Aldrig bott i hus men upptäckt att jag har ett nyfunnet intresse i bygg o konstruktion. Sen var jag så övertygad om att soprummet skulle stå på samma platta som resten av hus o garage så jag blev mest bara ställd. Men kan garagegolvet verkligen vara en gjuten betongplatta på grundplattan typ? Bygger man så?!
Medlem
· Västerbottens län
· 18 051 inlägg
Sådär gjorde man förr, slängde ut lite betong jämnade av med en piassavakvast, byggde huset och sedan la man dit en slipsats och gjorde ett slätt fint golv.
Idag får man färdigblandad betong och gör ”färdigt” på en gång.
Rensa bort trävirket och om det är treetex ur diket och gjut igen.
Protte
Idag får man färdigblandad betong och gör ”färdigt” på en gång.
Rensa bort trävirket och om det är treetex ur diket och gjut igen.
Protte
Medlem
· Västerbottens län
· 18 051 inlägg
Men skvätt gärna på lite vatten i ”diket” så betongen inte tvärtorkar i kontakt med befintlig betong.
Protte
Protte
Klicka här för att svara

