Testat att koppla in tre lampor mot en timer. De stora lamporna har lågenergilampa, den lilla har led. Alla är kopplade via förlängningssladd.

Finns det några risker med detta? Jag kan verkligen noll om el och har stor respekt för elen. Uttaget är jordat ska tilläggas. Träbord med tre vita lampor, förvaringsmöbel, sladdar på golv, dörr. Inredning av ett rum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
O
L Lilla Yk skrev:
Finns det några risker med detta?
Nej.

Edit: En mekanisk timer som den på bilden är oftast godkänd för 16A och 3500W, och klarar i praktiken betydlig mer för ingen tillverkar en produkt som ligger precis på gränsen. Det finns alltid väl tilltagna marginaler. Uttag i bostäder är normalt sett avsäkrade med 10A och kan därmed inte lämna mer än 2300W, vilket ger en ytterligare marginal på 1200W. För att sätta alla de där siffrorna i perspektiv så drar en LED-lampa som motsvarar 60W glödlampa runt 8-9 watt. Timern är alltså godkänd för att klara av 3500 / 10 = 350 st lampor. Så många har jag svårt att tro att du vill koppla in. Röran av skarvsladdar och grendosor är en betydligt större risk långt innan belastningen på timern är farlig, och då blir antagligen snubbelrisken ett problem långt innan det blir några elektriska problem.
 
Redigerat:
  • Gilla
Ulltand och 1 till
  • Laddar…
Har du inte glömt att ta med startströmmarna när du räknar? Det är ju inte driftströmmen som i slutändan begränsar livslängden på brytaren i uret utan startströmmen och ledstartströmmar kan vara lite besvärliga.
 
  • Gilla
Lilla Yk
  • Laddar…
En till fråga - det är väl inga problem att jag blandar led med lågenergilampor? En är led (den lilla), övriga lågenergilampor
 
  • Gilla
ornet
  • Laddar…
L Lilla Yk skrev:
En till fråga - det är väl inga problem att jag blandar led med lågenergilampor? En är led (den lilla), övriga lågenergilampor
Nej
 
  • Gilla
Lilla Yk
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.