Jag håller på att rita på en tillbyggnad av mitt älvsbyhus (Lodur).

Vi tänker göra en tillbyggnad på 2,5x3,9 meter i 2 plan mitt på husets långsida. Tillbyggnaden kommer fungera som hall på markplan och allrum på övervåningen.
Jag sitter nu o funderar på om jag ska lägga mellanbjälkslaget i riktning med bef hus eller tvärs. Lägger jag det i samma riktning som huset så blir ju hela belastningen på tillbyggnadsdelen men då blir bjälkarna 3,9 meter . Om jag lägger den tvärs får jag kortare bjälkar men då belastar jag ju också befintligt hus.

Vilka för och nackdelar finns det mellan dessa två alternativ?
 
Svårt att säga utan en bild/skiss men jag skulle ha lagt på det korta måttet pga det är lättare att hantera och troligen lättare att få stadigare.
 
ok, tack för det. Ja det känns helt klart mer hanterbart att välja kortare bjälkar. Det lutar åt det valet.

Jag håller på att rita mer detaljerade ritningar men en övrsiktsbild på tillbyggnaden ser ut så här:

utbygg2011.jpg
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.