Hej! Jag hade tänkt någon gång här i framtid renovera vår trappa inomhus.
Jag är inte kunnig kring någonting kring renovering, hur man ska göra, vad jag ska göra men jag vet iallafall hur jag vill ha det, och det är ju en bra början!
Trappan som är just nu är lackad för längesen och min tanke är att jag ska slipa ner hela trappan till en början, sen vill jag ha som tapet eller dekorplast under varje trappsteg, som ska vara i stil med rummet men mitt problem här är trappstegen.. Jag vill få dem i en viss färg men vet inte hur!
Jag vill ha den se så obehandlad ut som möjligt men inte för ljus och inte åt det gula/orangea hållet och inte för mörkt brun och inte för grått, utan en blandning.. Men vet inte hur jag ska gå tillväga, har ni några tips?
Lägger upp bild på hur den ser ut nu och hur jag vill att trappstegen ska se ut färgmässigt!
Trappa med oordning – lådor, filtar och diverse föremål utspridda på stegen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Rustikt hallinredning med trätrappa, väggkrok med hattar, en väska, skor och dekorativa flaskor
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Jag är rädd för att trappan kommer vara för ljus när den är helt slipad och inte får den där "gamla" känslan.
Hur gör jag? Betsa? Olja in? Andra alternativ?
Tacksam för hjälp!
Mvh Gabriella
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.