Hej
Har precis rivit upp ett spånskivegolv. Under hittade vi ett gammalt brädgolv som är målat men väldigt slitet. Vi vill gärna behålla utseendet av gammalt slitet brädgolv men skulle på något sätt vilja rengöra det. Någon som har något bra tips på medel/metod?
 
Det enklaste (och säkert vackraste) är att att måla om det. Då behålls de mjuka kanterna som annars blir skarpa och vassa om man slipar golvet. Desstom är det lättare att göra punktvisa lagningar om så behövs. Använd halvmatt golvfärg.
 
Fast vi vill gärna behålla det slitna målade som det är nu, där en del är avskavt. Om vi målar blir det ju en "homogen" färg över hela golvet.
 
Nja... om ni bara ska rengöra golvet skulle jag ha tagit äkta linoljesåpa i en skurhink och skrubbat av smutsen. Antagligen är det ett gammalt linoljegolv så ni kan även "fräscha upp" den befintliga färgen lite sen med hjälp av en blandning av linolja utblandat med en aningens balsamterpentin.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.