Vad säger reglerna, får man installera gamla icke petsäkra uttag i en ny installation eller vid till exempel en omdragning av elen i en befintlig installation?

Naturligtvis vore det dumt, men jag undrar vad reglerna säger om man är strikt.
 
S
Får får du men dumt är det som sagt. I en ny installation måste de dock vara jordade.
 
Okej, tack.

Följdfråga då, vad räknas som nyinstallation i det här sammanhanget? Är det även om man utvidgar den befintliga och sätter upp lite nya uttag och så vidare? Är det till och med nyinstallation om man river bort all utanpåliggande el och lägger in rör i väggarna istället?
 
S
Utvidgning av befintlig installation kan vara tillkommande enstaka uttag.

Ny installation är t.ex om du bygger till huset, river bort gammal el och ersätter med nytt eller gör om till infällt.
 
Strålande. Tack för hjälpen. :)
 
Enligt ELSÄK-FS 2004:1 Kap4 4§. "Nätanslutna uttag skall antingen vara försedda med petskydd eller placeras/utföras så, att risken för barnolycksfall begränsas."
Så om dom inte är petskyddde får du sätta dom en bit upp på väggen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.