Jag har säkringsskåpet i källaren och en 3 x 1,5mm2 kabel till övervåningen, på en 6A säkring. Jag skulle vilja sätta in ett nytt säkringsskåp på övervåningen med 3-4 säkringar, men jag måste ju byta 6A-säkringen mot en större. Så jag undrar bara hur stor säkring jag kan sätta in utan att behöva byta kabeln. Alltså, hur många Ampere klarar 1,5mm2-kabeln?
Mvh André
 
den klarar 10A

är sträckan inte så lång kan man sätta i 13A, dom inte ofta man gör det.

Så 10A är vad du kan ha.
 
Ska du ha en central om än liten på övervåningen får du allt lägga upp en ny kabel också, minst 2,5.
 
Ja, och du behöver minst 5x2,5, kanske grövre det beror på ditt elnät
 
och för att då göra det hela extra tydligt så en 1.5mm2 tar 10A.
Ska du dra matning till en central så måste du ha grövre men som jag fattar detta så var det en fråga om kabeln från den nya centralen och ytterligare en trappa upp och eftersom det är en 1.5mm2 så blir det bra med 10A i den nya centralen till den kabeln
 
Har man bara 1.5mm² finns det ingen anledning att sätta upp en ny central. Behovet av en central får man först när man ska gå ned på en tunnare ledning.
 
Man kan ju vilja ha en central för att montera tidsstyrning, KNX eller något annat som kräver en kapsling.
 
För att sätta styrutrustning brukar jag använda en kapsling (ev. en centralkapsling) som passar för ändamålet och det matr. jag vill använda men att sätta upp en cental tycker jag är bortkastade pengar
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.