907 läst ·
6 svar
907 läst
6 svar
Rätt säkring
Hej
En gammal spis med kokplattor kopplad med 2 faser+jord+nolla som är säkrad med 10A. Är det korrekt med 10A?
En gammal spis med kokplattor kopplad med 2 faser+jord+nolla som är säkrad med 10A. Är det korrekt med 10A?
Moderator
· Stockholm
· 57 861 inlägg
Det är vanligare att den säkras med 16A. Men det förutsätter att ledningarna tål mer än 10A.
Det går rätt bra även med 10A. Men det är risk att säkringarna löser ut ibland.
Det går rätt bra även med 10A. Men det är risk att säkringarna löser ut ibland.
Tack för svar. Är väl mest nyfiken om man får säkra med 10A eller inte. Känns lite konstigt med 10 i min värld
Moderator
· Stockholm
· 57 861 inlägg
Får o får, elsäkerhetsmässigt är det inget problem, men det är inte rätt i förhållande till svensk standard. Så om detta är en ny installation, bör den reklameras.
Tack ännu en gång
Varför känns det konstigt? Det låter som att du tror att det är apparaten du kopplar in som bestämmer avsäkringen, eller att avsäkringen styr hur mycket ström apparaten får. Det är vanliga missförstånd. Säkringen har en enda funktion och det är att skydda gruppledningen mot överlast och att bryta vid kortslutning. Så frågan här handlar enbart om vilken dimension dina ledningar i väggen har och hur de är förlagda. Vad du ansluter för apparat spelar ingen som helst roll. Hur mycket ström en apparat drar beror enbart på apparaten själv. Om apparaten behöver mer ström än vad säkringen tillåter, som om det är en korrekt installation även är vad ledningarna tål, så kommer den att lösa ut.D dunderhonung skrev:
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 879 inlägg
Jo men det är apparaten som styr säkringen. En spis har ju en varierande märkström men om vi säger att den har en enda platta som drar 11 A, då "fungerar"det med en 10 A säkring men det är fel dimensionerat. Spisen kräver då en minsta säkring på 13 A.
Klicka här för att svara
