Hej!
Ska renovera vårt källarbadrum ca 6,5 kvm och behöver lite tips och råd kring hur vi ska lägga upp layouten, jag sliter mitt hår över detta. Vi vill ha toa, liten handfatskommod, dusch, mindre badkar och tvättpelare.
Det är tyvärr enda badrummet vi har och olika behov i familjen.
Vi kommer troligen kunna få till 5cm extra på yttervägg och vänster vägg då de byggt på en vägg där och dragit rör.
I bästa fall är dusch och badkar i samma del pga lutningen som behövs för brunnar och avlopp till toa är gött om det slipper dras om.

Vi funderar på en vikbar duschvägg men är orolig att d ett blir för blött på överallt och kallt.
 
  • Handritad skiss av ett källarbadrum på 6,5 kvm med måttangivelser och plats för bastu, dusch, badkar, toalett och handfatskommod.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
BirgitS
Jag föreslår att du ritar upp badrummet med en av badrumstillverkarnas länkade ritprogram för att få det skalenligt och lätt att flytta omkring sakerna. Jag har för mig att t.ex. Svedbergs har ett sånt någonstans på sina sidor.

Det är rätt svårt att föreslå och rita något är en vägg som är 180 cm är avsevärt längre än en på 206 cm. Men här är ett förslag.
Handritad badrumsplan med mått och placering för badkar, dusch, toalett, kommod, och tvätt, med noterade dimensioner och kommentarer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Duschdörrar sluter nästan tätt mot golvet och det är mycket lite som rinner ut med korrekt golvlutning.
 
  • Gilla
Sandmark
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.