Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
För betongen behöver som redan konstaterat borrhammare, och det har du redan tillgång till så låt oss släppa det. (Skulle denna tillgång upphöra går det om budgeten är begränsat utmärkt med en Meec från Jula, i annat fall köp en multihammare från Metabo eller en Bosch).Niklas_x skrev:
Prova att se frågan om spänning på batterimaskiner på det här sättet: Sysslar du hemmavid med byggnation (dvs nykonstruktion eller tung renovering) eller huvudsakligen med montering/fix/lättare renovering?
Om du sysslar med byggnation skall du ta klivet upp på 18v-maskiner för att få tillräcklig kraft och tillräckligt maskinutbud på samma ackar. Om du istället sysslar med montering/fix/lättare renovering räcker kraften i 10.8v-maskiner fint och du är mycket mer betjänt av det behändiga formatet och den låga vikten.
Jag köpte från början Makita LXT 18v-prylar från Toolstop och var (är!) mycket nöjd med dessa. Sen fick jag genom en poängkampanj Bosch hade en 10.8v borrskruvdragare. Efter det att den lille kom in i huset började jag välja den för 95% av alla jobb just för att den är så behändig - det skiljer drygt ett kilo i vikt mot den stora Makitan. De 95% av jobben som Boschen får göra är åtminstone i mitt fall just montering/fix och den lille dragaren har med tiden fått sällskap av några ytterligare verktyg i samma serie. Återigen är dessa verktyg mer lämpade för montering/fix än för byggnation.
I de sista 5% av mina fall räcker Boschen inte rent fysiskt utan jag behöver verkligen Makitorna. Vi pratar här om att jobba med större skruv/borr i grövre virke, dra hålsågar/dosfräsar med rimlig diameter etc.
Så, vad är bäst? Om jag personligen tvingas välja behåller jag Makitorna för med dem kan jag göra allt till priset av att jag släpar mer vikt. Å andra sidan kostar en bra 10.8v-dragare inte mer än att man kan ha en sån som ensamt verktyg i sin serie just för att den är så smidig.
En relaterad fråga är då naturligtvis om 14.4v är en kompromiss som är "både/och"? Jag vet inte, har aldrig ägt en 14.4v-maskin så jag lämnar walk over på den frågan. Noterar dock att "både/och" inte är så långt ifrån "varken/eller" och lämnar det hela därhän.
Produkter som diskuteras: "hålsågar"
Hålsågar
Hålsågar är specialiserade verktyg som används för att skapa perfekt runda hål i en mängd olika material. De kan användas för allt från trä och plast till metall och gips, och kommer i en rad olika storlekar för att passa alla projekt.
Läs mer
Har inte bestämt mig än, utan är lite tveksam, just för att jag har grejer som funkar.
Men Herr Hysteres har ett bra svar som är ungefär det jag misstänkte skulle gälla för mig. Jag gör väldigt blandat, men det är liksom inga byggen med bärande konstruktioner, altanbyggen osv. som ligger i planen, utan mycket smågrejer.
Nackdelen med min gamla 14,4 är framförallt att den är tung och otymplig. Att köpa till 18V skulle egentligen göra att den gamla inte har någon funktion - den nya skulle vara bättre, typ lika tung och typ lika otymplig. Med 10,8V har jag en ny nytta; att det är mycket smidigare i 95% av fallen, och då kan jag låta den gamla leva sin livslängd ut, som reserv och för de fallen den då möjligen orkar lite mer än 10,8.
Men Herr Hysteres har ett bra svar som är ungefär det jag misstänkte skulle gälla för mig. Jag gör väldigt blandat, men det är liksom inga byggen med bärande konstruktioner, altanbyggen osv. som ligger i planen, utan mycket smågrejer.
Nackdelen med min gamla 14,4 är framförallt att den är tung och otymplig. Att köpa till 18V skulle egentligen göra att den gamla inte har någon funktion - den nya skulle vara bättre, typ lika tung och typ lika otymplig. Med 10,8V har jag en ny nytta; att det är mycket smidigare i 95% av fallen, och då kan jag låta den gamla leva sin livslängd ut, som reserv och för de fallen den då möjligen orkar lite mer än 10,8.
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 750 inlägg
Jag har en blå bosch 10.8V-skruvdragare, den orkar nästan dra in en 8cm lång skruv i en 8mm plugg. Det är oftast den som åker fram om jag ska borra eller skruva något. Det är bara när det krävs mer vridmoment min 12V-DeWalt åker fram.
Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
Låter som att beslutet är taget, nu är det bara plånboken som skall övertygasNiklas_x skrev:
Metabo har en 10.8v-maskin som heter Powermaxx BS Quick Pro. Den här maskinen har utbytbart verktygsfäste så att du kan byta snabbchucken mot en 90-graderstillsats som medföljer just i Quick Pro-paketet. Det finns andra användare här på forat som har motsvarande maskin i 18v och de är genomgående nöjda med vinkeltillsatsen. Inom parentes kan nämnas att du även kan även byta snabbchucken mot en bitschuck eller köra bits direkt i sexkantsfästet som sitter under chucken.
På grund av flexibiliteten och vinkeltillsatsen tror jag personligen att det här för närvarande är den mest attraktiva 10.8v-dragaren på marknaden. Hade jag inte redan Boschen skulle Metabon vara köpt för länge sedan. Med undantag för priset är den enda nackdel jag kan se att Metabos 10.8v-sortiment ännu är mindre än vissa andra märkens. Ifall man med säkerhet vet att man skall bygga en bred park med 10.8v-verktyg kan detta eventuellt vara begränsande.
Redigerat:
Produkter som diskuteras: "verktygsfäste"
Verktygshållare för batteriverktyg 4-pack Griplis
Ordning på verktygen
237 kr inkl moms
Läs mer
Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
Hehe; se mitt svar #5: http://www.byggahus.se/forum/verktyg-maskiner-fordon/246623-racker-10-8v.html?perpage=15#post2122635Herr Hysteres skrev:
Jag kollade Metabos också, och då blir ju som sagt ännu mer smidigt, och jag har en Metabo kapsåg som jag är nöjd med. Priset blir ju högre:
http://www.ffx.co.uk/tools/product/... 10.8V Bs Quick 1 X 2.0Ah 1 X 4.0Ah Batteries
Med frakt blir skillnaden 2200 eller 2900 sek. Då tappar man ju slagborrfunktionen - men som sagt är frågan om den verkligen funkar på så små maskiner?
Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
Jag tror verkligen inte det. När jag tittar på den fysiska skillnaden i kraft mellan min 18v Makita (som har en bra slagfunktion) och min 10.8v Bosch (utan slag) kan jag inte rimligen tänka mig att en 10.8v slagborr kan vara praktiskt användbar till någonting. Det enda undantag jag kan se är möjligen småhål i en mjuk tegelsten. Jag säger kör hårda material med borrhammaren och bortse från den funktionen i ett 10.8v verktyg. Kompromisser blir ibland varken/eller istället för både/och.
Metabokitet kan du även hittat t ex hos Rubart i Tyskland för ca 2750 kronor inkusive frakt och då får du rätt stickkontakt på laddaren.
Metabokitet kan du även hittat t ex hos Rubart i Tyskland för ca 2750 kronor inkusive frakt och då får du rätt stickkontakt på laddaren.
Mmm... mycket nära ett köp nu...Herr Hysteres skrev:Jag tror verkligen inte det. När jag tittar på den fysiska skillnaden i kraft mellan min 18v Makita (som har en bra slagfunktion) och min 10.8v Bosch (utan slag) kan jag inte rimligen tänka mig att en 10.8v slagborr kan vara praktiskt användbar till någonting. Det enda undantag jag kan se är möjligen småhål i en mjuk tegelsten. Jag säger kör hårda material med borrhammaren och bortse från den funktionen i ett 10.8v verktyg. Kompromisser blir ibland varken/eller istället för både/och.
Metabokitet kan du även hittat t ex hos Rubart i Tyskland för ca 2750 kronor inkusive frakt och då får du rätt stickkontakt på laddaren.
Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
Jag kan nästan känna spänningen genom skärmen...
Medlem
· Stockholms län
· 416 inlägg
Niklas_x
Hur har det gått?
Hur har det gått?
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden