Dagligen hjälper jag nya medlemmar som har problem med registreringen. Tillhör du dem?

Det vanligaste felet är att man använder en spray- eller hotmailadress och att dessa sedan har ett spamfilter som inte tillåter mail från Byggahus.se. Får du inget mail från oss för att bekräfta ditt medlemskap beror det sannolikt på att detta spam-filter har fångat upp bekräftelsemailet från oss.

Du måste därför gå in i ditt mailkonto och tillåta mail från Byggahus.se, för att kunna bli medlem hos oss. Ibland är man upprörd för att jag inte svarar på era mail, men det gör jag och de ligger säkert uppfångade i ert spamfilter.

En annan orsak till att det inte går att genomföra registreringen kan vara valet av användarnamn. Ibland kan man få försöka både 5 och 6 gånger innan man hittar ett användarnamn som inte är upptaget. Var kreativ och ge inte upp!

Du kan alltid maila mig och be om hjälp, men se som sagt var till att spamfiltret inte fångar mina svar. :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.