Hej!

Så dottern fäller mycket hår och nu rinner vattnet väldigt långsamt ner i avloppet. Jag tänkte köra en rensning med min högtrycktstvätt. Men när jag tog bort golvbrunnen såg jag detta... (se bifogad bild).

Rostig metall och inget bra sätt att få in en slang någonstans.

En bekant sade att den bulten jag ringat in döljer ett hål avsett för att föra in slang etc, så jag behöver skruva loss den där. Men jag har inget bra verktyg för att komma åt den. Försökte med polygrip men vinkeln blir fel, får ingen kraft för att vrida och det har rostat fast.

Vad behöver jag för att få loss den?

Fick knappt in ett måttband men jag uppskattar att sidan på den där bulten är runt 1.5 cm.
 
  • Rostig golvbrunn med en fastrostad bult markerad, hår och smuts synliga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
J
Har tyvärr en liknande brunn i duschen. Tog en skiftnyckel har jag för
mig. Lednyckel ? Extremt äckligt att tömma o göra rent. Det stora lyftet blev när jag hittade ett engångsfilter (Stoppa Stoppet? Jula?) man sätter över brunnen under locket. Efter det slänger jag bara filtret 1-2 ggr per år och har inte behövt rensa efter det.
 
Jag tror dessvärre inte renspluggen är det stora problemet där? Vad är det för kaka i botten? Du ska ju ledigt kunna få bort saker så du kan känna botten på brunnen och med handen känna vattnets flöde uppöver pluggen. Pluggen är ju mest tänkt för att man ska kunna komma in med rensband rakare in i rörets fortsättning.
 
J
vi har inget ytterligare lock inne i brunnen, utan man når botten med handen som Stefan1972 säger. I pannrummet hade vi nåt liknande som nån sa var oljeavskiljare, som vi tog bort när vi bytte till bergvärme.
 
Ett inte-så-seriöst tillvägagångssätt vore att använda en skiftnyckel på högkant med tillhörande större skruvmejsel genom upphängningsöglan i änden för vridkraftens skull. Det borde räcka för att lossa på pluggen... för att sedan gå över till polygrip eller t o m fingrar.

Jag säger absolut inte att det är det bästa alternativet, men ett alternativ är det likväl ;)
 
Det ska ju även poängteras att även om det sitter en plugg där så är det ju inte säkert att den går att gänga lös för det. Pluggar i gjutjärnsbrunnar som aldrig lossas tenderar att bli ett med brunnen.
 
  • Gilla
jnse och 2 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.