Vi har tänkt att renovering vårt badrum. Nytt kakel och nya golvklinkers. 9 kvm kakel beräknas till väggar och 1,5 kvm kakel till inbyggt badkar. När det gäller badrumsgolvet beräknar vi att det behövs 2,75 kvm glovklinkers. Vi hade själva tänkt riva ut kakel och klinkers. Så det vi behöver hjälp med är väl kakelsättning och insättning av fuktspärr. Det är asfalterat under golv och kakelplattor och hård betonggrund bakom. Sista biten mot taket och även själva taket har vi planerat att måla väggen och fixa fuktspärr, vilket vi själva avser att göra.
Rummets långsida är 2,8 meter och kortsidan är 1,35 meter.
Hoppas att beskrivningen kan ge någorlunda bra information.

1. Vad är ett rimligt pris för detta (vitt), via användning av någorlunda biligt kakel och klinkers?
2. Är det någon som har bra erfarenheter av badrumsfixare i närheten av Malmö, så mottager jag gärna tips.

Tack på Förhand

Fredrik
 
Ett normalpris som jag har fått är ca 1000 kr kvm.. då ingår våtrumsmembran och ett ganska så standard kakel/klinker..
 
Tack så mycket för svaret Stefan....
 
Det var så lite så... ;)
 
C
kanguruormen skrev:
1. Vad är ett rimligt pris för detta (vitt), via användning av någorlunda biligt kakel och klinkers?
Tänk på att plattornas storlek, dvs antalet plattor, är avgörande för hur lång tid det tar att sätta och därmed priset.
 
cpalm skrev:
[quote author=kanguruormen link=1139997509/0#0 date=1139997508]
1. Vad är ett rimligt pris för detta (vitt), via användning av någorlunda biligt kakel och klinkers?
Tänk på att plattornas storlek, dvs antalet plattor, är avgörande för hur lång tid det tar att sätta och därmed priset.[/quote]

Vilken storlek är optimal, jag funderar på 500mm plattor på väggen
 
P
15x15 - 20x20 cm brukar anses som standardstorlek och kostar samma pengar per m2 att montera. Mindre och större plattor får man vanligtvis betala tillägg för.
Skall du sätta plattor som är 50x50 cm så krävs det att underlaget är perfekt (plant) om slutresultatet skall bli bra.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.