mnils skrev:
Sossarna måste tro att deras väljare är idioter som inte väldigt enkelt kan kolla upp deras påståenden
Det är väl ett generellt politikerproblem. Perspektiv synes också vara en viktig fråga. Vi har nu två politiska sidor som påstår att de andra ljuger om nedläggningen av kärnkraften.

Med väldigt smala perspektiv kan man säga att båda sidor har rätt. Båda sidor vill också att deras del ska vara mest rätt eftersom de även har andra argument för varför det ska bli som de vill. Så det här med att de hänfaller pt att kalla varandra lögnare är lite underhållande.

Naturligtvis ljuger de allihop om man med att ljuga menar att undanhålla delar av sanningen och frisera andra. Men när de själva börjar kasta påståenden om lögner kring sig slutar nog de flesta riktiga människor att lyssna.
 
  • Gilla
Anonymiserad 156538
  • Laddar…
Nötegårdsgubben Nötegårdsgubben skrev:
Då går det väl inte bra?
Rent tekniskt går det. Det är inte där skon klämmer, även om det ofta påstås det.
 
D Daniel 109 skrev:
Rent tekniskt går det. Det är inte där skon klämmer, även om det ofta påstås det.
Fast nu glider du. Du skrev att det ”hår [sic] bra”.
 
Okej, nej hår i kärnkraftverk är inget bra. Det har du rätt i.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.