Jag tänkte gjuta en betongplatta under mitt skärmtak där jag förvarar min ved för att kunna rulla runt med skottkärror och annat där lite lättare.

Frågan är nu om man skall isolera under denna platta så att den inte lyfter av tjälen på vintern. Jag har tänk att plintarna för skärmtaket skall gjutas in i plattans framkant.

Idag ligger där ca 10 cm makadam att gjuta på och frågan är nu om det är någon ide att lägga 50 mm frigolit eller liknade under plattan eller är det överkurs.
 
Du säger ju inget om storleken men om du lägger din platta löst från stolparna så kan den ju röra sig lite vid behov.

Är inget proffs alls på tjälisolering men jag tror att du behöver mer och dessutom utanför plattan så att tjälen inte bara går "runt"

Beror ju iofs lite på var du bor också. Malmö är ju enklare en gällivare tex
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.