Hej
Känns inte som vi är ensamma om att planera altanbygge sett till alla trådar men hoppas att någon vänlig sjä hinner med att ge lite feedback.
Vi vill bygga en rätt liten altan, 3500mm x 3300mm men på ca 850 mm höjd.
Vi tänker att lättast är att fästa bärlinor i både husfasad och garagfasad (gedigt tegel från 30-talet) men sen blir vi lite fundersamma på antal plintar som behövs och om det räcker med 145 x 45 i dimension för bärlina? Någon gång i framtiden kan vi nog vilja ha en liten inglasning så då blir det lite last på framförallt främre delen av altan antar jag.
Så här har vi tänkt.
Bärlina och golvreglar i samma, 145 x 45. Är detta för klent?
Plintar: 1 i mitten, 1 i sidokant och 3 i främre kant. 700mm. Ev att den i mitten kan bytar ut mot stolpsko som sätts fast i de 10 cm tjocka cementplattor som ligger på marken sen 70-talet. (?). Är det overkill med 5 plintar?
Stolpar 95x95 mm
trall. 120 x 28
Trappa: väldigt osäkra över hur många steg men lutar åt 4 st steg på 170mm och längd på 330mm
Finns info i textruta i bilden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
(sketchup var lite pilligt men hoppas det syns hur vi tänker oss, såg att det fanns tralldäck man kunde importera men fick aldrig till det)