Vi har en gammal pardörr på huset som ska få sig en liten uppsnyggning; målning och nytt glas. I dag är den fernissad (eller lackad?) och efter att frugan provade att gå på den med en slipmaskin, för att få bort ytskiktet, så insåg hon att det inte var någon höjdare, fernissan/lacken klumpade ihop sig mest och förstörde slippappret på nolltid. Vilken teknik/redskap passar egentligen bäst för dylikt jobb??
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Produkter som diskuteras: "speedheater"
Speedheater Cobra
Ta bort färg, lack eller lim
2 849 kr inkl moms
Läs mer
Om tanken bara är att fräscha upp och den verkligen är fernissad går det ju att lägga på ny fernissa ovanpå den befintliga. Fernissa lär man kunna lägga i nästan hur många lager som helst då det är mycket tunt. Går även att pigmentera fernissa om man vill. Fast kanske att detta inte funkar så bra om ni redan slipat bort fernissan på en del del av dörren.
Produkter som diskuteras: "speedheater"
Speedheater färgborttagare
Speedheater använder infravärme så att du bara efter några sekunder kan skrapa bort gammal färg som mjukas upp utan att skada underlaget. Inga giftiga ämnen frigörs, inga kemikalier behövs – Speedheater är en miljövänlig metod för
Läs mer
Renoveringsnovis
· Östergötland
· 5 291 inlägg
Ett gammalt golvsliparknep är att ha på matolja på golvet innan man slipar. Då geggar inte papperen ihop. Det kan kanske funka även här? Men, prova på en liten yta först.
Klicka här för att svara

