181 272 läst ·
2 900 svar
181k läst
2,9k svar
PEth, vad gäller?
Hmm, 0,05 till 0,30 är måttlig konsumtion enligt den bilden, över 0,30 är överkonsumtion.
Känns som det saknas ett steg.
Känns som det saknas ett steg.
Finns inget som anges som direktiv att det ska provas.nino skrev:
Kolla läkarintyget hos transportstyrelsen.
Och länk till frågor om provtagning. Enligt den avgör läkaren om prov ska tas.
https://www.transportstyrelsen.se/sv/vagtrafik/korkort/trafikmedicin/fragor-och-svar-om-peth-prover/
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 091 inlägg
Jag vet inte, men det kanske är så att måttlig konsumtion snarare innebär något som kanske är ett problem än att det innebär "inga problem". Men sen beror det ju på vilken sorts problem du tänker på, t.ex. risken för cancer ökar med varje alkoholintag.V Ville_Vessla skrev:
Har du inte slutat med ditt svammel än BirgitS?BirgitS skrev:
Transportstyrelsen finns inte till för att kontrollera normala svenskars, som råkar ha körkort, hälsa, om personerna får eller inte får cancer är lååångt utanför Transportstyrelsens uppdrag och kompetensområde.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 091 inlägg
Det var ju ett synnerligen konstigt svar på inlägg som inte alls handlar om Transportstyrelsen utan om sjukvårdens (1177:s) begrepp. Hur vore det om du läste tråden innan du svarade. Ditt svar blev ju verkligen bara svammel i det här sammanhanget.P Peter787 skrev:
Du får nog läsa inläggen du svarar på lite noggrannare, 1177 kom bara in som källa för provtagningsjournal, med referens till förändrade körkortstillstånd.BirgitS skrev:
Allt i tråden handlar om Transportstyrelsens övergrepp och inkompetens när det gäller beordrande och tydandet av PEth prov.
Det är du som får läsa inläggen bättre.P Peter787 skrev:
NEJ, allt i tråden handlar inte om Transportstyrelsen, det finns deltrådar som handlar om annat.
@BirgitS två senaste inlägg härrör till följande inlägg,
Som i sin tur troligen härrör till mitt inlägg med skärmdump från 1177.se,V Ville_Vessla skrev:
Som i sin tur härrör till AndersS inlägg om journalen på 1177.se,Demmpa skrev:
A AndersS skrev:
