Satte in en contura kamin med premodulskorsten i januari. Nu har vi fått konstiga ljud i skorstenen. Ljuden kommer när man eldat i typ hela dagen. Det liksom knäpper till i den.
Har även sett att det släppt överblivet skorstenskitt.
Någon som har samma erfarenhet.
Är det månne skorstenen som rör sig av värmen eller är det tätningskittet som sätter sig.
 
Kan va så att skorstenen blir för varm om man eldar hela dar,En del pannkitt tål visst bara 280grader.Om du har ett rökrör mellan kamin och skorsten kan du borra ett hål och sätta i en rökgastermometer.Finns hos Classe olsson för nån hundring.Man bör nog inte överstiga 300-350g.
 
Låter rimligt i så fall om kitten inte tål mer. konstigt att contura går ut med max temp 450g.
 
Min scheidel sem tål inte heller mer än 450g.första året ja eldade "fel" med min vedpanna kom ja nog upp imot 600g i temp.
 
Har även märkt att det knäpper till om man trycker lite på skorstenen på övervåningen gärna då i en skarv.
Det var då jag fick för mig att det var något med kittet.
Men om kittet försvinner vad kan hända
 
Kan kanske ryka in,men kolla först så skorstenen inte blir för varm när du eldar.Det är lätt att man eldar för hårt.
 
Kollade upp med elda butiken idag vad det kunde vara.
Och där fick jag svaret att skorstenen rör sig 3mm och då får man ett knäpp ljud i skarvarna, samt att det inte skulle vara några problem med värme upp till 450g.
 
Det står även på pannkittstuben att kittet expanderar efter 280g.kanske är det som knäpper???
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.